Hnutí ANO čelí správnímu řízení. Za Babišovu knihu může dostat pokutu až 100 tisíc

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil s hnutím ANO správní řízení. Důvodem je kniha předsedy hnutí Andreje Babiše „O čem sním, když náhodou spím“, zjistil server iROZHLAS.cz. Brožura nebyla zpočátku náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Hnutí ANO se tak mohlo dopustit přestupku, za což mu nyní hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Původní zpráva Praha / Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brožuru "O čem sním, když náhodou spím" představil Andrej Babiš z ANO letos v červnu v rámci vize hnutí do roku 2035

Brožuru "O čem sním, když náhodou spím" představil Andrej Babiš z ANO letos v červnu v rámci vize hnutí do roku 2035 | Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na knihu „O čem sním, když náhodou spím“ s vlastnoručním podpisem předsedy ANO Andreje Babiše se stojí fronty. Alespoň takový je tradiční obrázek z autogramiád šéfa hnutí, který prezentuje na svém facebooku.

Jde o zatím největší tahák ANO před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny, který Babiš představil letos v červnu jakou součást vize do roku 2035.

Padla první pokuta za porušení pravidel předvolební kampaně. ODA musí zaplatit 19 tisíc

Číst článek

Nyní se ale ukazuje, že se mu může brožura prodražit. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je totiž materiál nedostatečně označen.

„Kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli,“ píše v tiskové zprávě z konce srpna.

Zahájení správního řízení serveru iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský: „V datové schránce hnutí máme oznámení o zahájeném správním řízení. Úřad nám vytýká neuvedení informace o zadavateli a zpracovateli v knize 'O čem sním, když náhodou spím'.“

Hnutí podle něho celou záležitost řeší a s dohledovým orgánem ohledně možného pochybení komunikuje. „Momentálně připravujeme pro úřad vysvětlení a věříme, že na jeho základě správní řízení ukončí bez udělení sankce,“ doplnil Vořechovský.

Chybná várka

Povinné označení chybí v prvním a druhém výtisku knihy. To potvrzuje i politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci: „V první verzi chybí jakékoliv údaje, které vyžaduje knižní titul, zejména ISBN. Rozhodně měla splňovat parametry, které úřad vyžaduje. Ve druhé je sice tiráž opravena, ale opět plně neodpovídá požadavkům úřadu.“

Další dotisky však už informaci o zadavateli a zpracovateli obsahují. Náležité údaje by tak neměly být ve zhruba 30 tisících výtiscích z celkového nákladu 300 tisíc. Podle Vořechovského se navíc brožura začala připravovat už před dvěma roky a v rámci předvolební kampaně se s ní nepočítalo.

Zkraje září hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem představilo nový program s heslem "Teď nebo nikdy" | Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Sám autor knihy - Andrej Babiš - pochybení už dříve přiznal. „Nedostatečné označení se týkalo pouze první várky tisku knihy. Každopádně kniha už je dávno označena tak, jak má, a náklady na ni budou zahrnuty v našem transparentním účtu,“ uvedl. Na aktuální dotazy serveru iROZHLAS.cz však nereagoval.

Úřad pro dohled nad stranami dosud zahájil správní řízení celkem s osmi subjekty. Vedle hnutí ANO je mezi možnými provinilci také Česká asociace satelitních operátorů, jak už dříve zjistil server iROZHLAS.cz, nebo Olomoucký kraj kvůli aktivitám hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO).

Nejčastěji úřad subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů informacemi o zadavateli a zpracovateli nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace. V pondělí kontroloři také udělili první pokutu. Kvůli nedostatečně označené předvolební reklamě musí ODA zaplatit 19 tisíc korun.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme