Hnutí ANO chce křeslo předsedy sněmovny, zřejmě by to nebyl Babiš

Hnutí ANO a KDU-ČSL chtějí ušetřit na Poslanecké sněmovně. Počet výborů navrhují snížit ze 17 na 16. Znovu by chtěly spojit branný a bezpečnostní výbor. Zástupci obou uskupení se na tom shodli dnes dopoledne. ANO také požaduje post šéfa sněmovny, ne však pro předsedu hnutí Andreje Babiše. Ten by podle šéfa poslaneckého klubu strany Jaroslava Faltýnka mohl stanout v čele rozpočtového výboru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek

Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek | Foto: Český rozhlas

Vyjednávací týmy ANO a KDU-ČSL se dohodly, že Poslanecká sněmovna by měla mít čtyři místopředsedy. Zástupci hnutí ANO přišli s požadavkem na post předsedy dolní komory parlamentu.

„Budeme to navrhovat při ustavujícím zasedání sněmovny,“ řekla po schůzce s lidovci první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání stran sledovala reportérka Věra Masopustová

Lidovci požadavek hnutí ANO projednají na zasedání poslaneckého klubu o víkendu. Podle místopředsedy strany Mariána Jurečky má požadavek logiku.

„Pokud je vítěz voleb premiérem, tak druhá nejsilnější strana by teoreticky měla mít nárok na obsazení postu předsedy sněmovny, ale my se k tomu vyjádříme až po jednání klubu,“ poznamenal Jurečka.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dnes vpodvečer v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že Babiš by zřejmě stál o post v čele rozpočtového výboru. Ve hře je podle Faltýnka i Babišovo ministerské angažmá, účast ve vládě však ANO nemá jako prioritu.

„My máme k dispozici tři varianty, jedna je čistá opozice, druhá je podpora menšinového kabinetu sociální demokracie a až ta třetí je vstup do společné vlády se sociální demokracií,“ shrnul Faltýnek.

Rozpory ohledně daní

Na dnešní schůzce s lidovci také padlo, že ANO navrhne snížení počtu výborů ze sedmnácti na šestnáct i omezení počtu podvýborů. „Kdy vidíme možnou úsporu několika milionů ročně na tom, že tam budou změny i v počtech lidí, kteří budou v placených funkcích,“ uvedla Jourová.

Na jednání se řešily i programové shody mezi stranami. Velké debaty se zřejmě povedou ohledně daní, kde se představy potenciálních koaličních partnerů poměrně výrazně různí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povolebním vyjednávání mluvili na Radiožurnálu Zdeněk Dufek z ČSSD a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

ANO s nimi nechce hýbat vůbec, zatímco ČSSD chce vyšší daně pro firmy a bohaté lidi. KDU-ČSL sice nechce zvyšovat korporátní daně, změny však navrhuje v rámci své sociální politiky. Podle Jurečky chce strana prosazovat odečitatelnou položku na dítě či společné zdanění manželů, ale ruku v ruce s tím také progresivní zdanění fyzických osob.

Vyjednávací týmy ANO a KDU-ČSL si však na dnešní schůzce spíše jen mapovaly území a vysvětlovaly termíny. Potvrdily si zároveň, že původní dohoda, tedy buď podpora menšinové vlády ČSSD nebo společná koalice se sociálními demokraty, stále platí.

Hnutí ANO prý zvažuje i variantu, že by do vlády vyslalo kombinaci odborníků ze strany a mimo ni.

Teď budou obě strany čekat, až se jim ozvou sociální demokraté. Ti se zdrželi kvůli rozporům uvnitř strany, které začaly vyřazením předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky z vyjednávacího týmu a vyvrcholily přiznanou lží místopředsedy strany Michala Haška ohledně utajované povolební schůzky u prezidenta.

Poté, co se z čela strany odešli postupně čtyři z pěti sociálních demokratů, kteří se zúčastnili lánského setkání, naposledy Michal Hašek a Jeroným Tejc, směřuje vše k tomu, že vyjednávací tým povede Sobotka.

„Definitivní slovo řekne náš nedělní ústřední výkonný výbor, ale já si myslím, že ta atmosféra je jednoznačná. Hlavně všichni vnímají odpovědnost a to, že opravdu už musíme začít jednat o budoucí vládě a musíme dělat, co od nás voliči očekávají, to znamená, že začneme dávat tuto zemi do pořádku,“ uvedl Zdeněk Dufek, předseda okresní organizace ČSSD Brno, kam patří i Michal Hašek.

Při vyjednávání s ČSSD se zřejmě objeví i další programové tření. ANO a KDU-ČSL si například rozumí v otázce církevních restitucí, které by obě strany nechaly tak, jak jsou. ČSSD chce restituce přehodnotit.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme