ANO a ČSSD se dohodly na textu programového prohlášení. 'Rozdělení resortů platí,' řekl Faltýnek

Vyjednavači ANO a ČSSD se dohodli na textu programového prohlášení jejich společné vlády. Po středečním jednání to novinářům řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová. S výsledkem chtějí podle ní obě uskupení nejprve v pátek seznámit své stranické orgány, proto ho zatím nebudou komentovat. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek České televizi řekl, že strany obsadí ta ministerstva, která byla původně plánována.

Praha (Aktualizováno: 20:43 9. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček | Foto: Reuters, Michaela Danelová/Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnes se náš vyjednávací tým sešel s ANO, ladili jsme poslední detaily. Novináře a veřejnost prosím ještě o chvilku strpení, vše se dozvíte v pátek, kdy představíme finální text koaliční smlouvy a programového prohlášení,“ napsal na twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček.

K textu koaliční smlouvy dospěli předsedové ANO a ČSSD Andrej Babiš a Jan Hamáček už v pondělí. S Babišem se po jednání ANO s ČSSD sešel také předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana má vládu tolerovat a pomoci jí tak k většině v Poslanecké sněmovně.

Jednání tripartity o proplácení prvních tří dnů nemocenské znova ztroskotalo, karenční doba platí

Číst článek

Rozdělení ministerstev ani personální obsazení jednotlivých ministerských postů podle mluvčí předmětem jednání nebylo. Potvrdil to i Faltýnek.

„Pokud se týká rozdělení resortů, tak platí to, co jsme si vlastně řekli, to znamená sociální demokracie pět resortů, hnutí ANO deset. S tou specifikací, jak bylo řečeno. Žádné další změny nenastaly. Co se týče konkrétních jmen, tak ty jsme neřešili, i sociální demokracie chce počkat s konkrétními jmény až po jejich vnitrostranickém referendu,“ řekl ČT Faltýnek.

Sociálním demokratům by tedy podle dosavadních dohod měla připadnout ministerstva vnitra, zahraničí, kultury, práce a sociálních věcí a zemědělství. Spekulovalo se také o tom, že by ČSSD vyměnila ministerstvo zemědělství za ministerstvo obrany.

V pátek se kvůli dohodě na společné menšinové vládě tolerované komunisty sejde ráno ke společnému jednání celostátní výbor a poslanecký klub ANO, uvedla mluvčí.

Babiš slíbil Zemanovi text koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády. Dostat je má do konce týdne

Číst článek

Referendum potrvá do června

Ve stejný den se má sejít také předsednictvo ČSSD, aby vyhlásilo vnitrostranické referendum o společné vládě.

Hamáček už dříve uvedl, že v koaliční smlouvě byly vyřešeny všechny záležitosti ohledně pojistek, které strana v tomto dokumentu chtěla mít.

Referendum potrvá až do první třetiny června. Vedení ČSSD chce kvůli tomu podle dostupných informací objet jednotlivé kraje a vysvětlovat straníkům důvody, proč sociální demokracie kývla na společnou vládu s Babišovým hnutím.

Proti společné vládě s ANO se hlasitě postavil senátoři sociální demokracie a někteří hejtmani.

Schválenou definitivní podobu programového prohlášení dostane od premiéra v pátek prezident Zeman. Po úterní schůzce s prezidentem Babiš řekl, že prohlášení prezidenta zajímá, a tak mu jej poskytne.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme