ANO: Chceme obnovit vyjednávání s ČSSD. 'Diskuze straníků byla bouřlivá,' řekla Jermanová

Hnutí ANO nebude vyjednávat s SPD a KSČM o nové vládě. Výbor hnutí naopak podpořil obnovení vyjednávání se sociálními demokraty. „Výbor přijal usnesení, ve kterém ukládá vyjednávacímu týmu, aby obnovil vyjednávání s ČSSD,“ řekla novinářům po schůzce místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka si sociální demokraté hnutí ANO rádi vyslechnou.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 21:04 12. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Předchozí jednání s ANO ukončila ČSSD. Čtvrteční diskuze špiček ANO byla podle Pokorné-Jermanové bouřlivá. O rozhodnutí hnutí informoval na twitteru i jeho předseda Andrej Babiš.

Místopředseda hnutí Richard Brabec po večerní schůzce uvedl, že Babiš brzy znovu osloví předsedu sociálních demokratů Hamáčka. „Vyjednávací tým z našeho pohledu udělal maximum, ale po seznámení s tím výsledkem výbor došel k názoru, že tam vidí prostor. Na to má pravomoc, samozřejmě, je to mezi sněmy nejvyšší orgán hnutí.“

Mladé frontě Dnes Babiš ve čtvrtek ještě před večerní schůzkou řekl, že vláda opřená o KSČM a SPD je zatím jedinou možností na stole. „Pokud to tak vyhodnotí i hnutí, tak nezbude nic jiného než to s nimi udělat,“ prohlásil. Preferovaným řešením pro něj je získání důvěry. „Uvidíme, s kým ji můžeme získat. Možná ještě někdo změní názor,“ podotkl.

Hamáček: Jsme otevřeni jednání

Pokud ANO stojí o obnovu jednání s ČSSD, strana si představu ráda vyslechne, napsal ve čtvrtek na twitteru předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Strana je podle něj vždy otevřena serióznímu jednání ve prospěch země.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola předpokládá, že Babiš představí straně nástin nových podmínek. Teprve pak se ČSSD rozhodne, zda se vrátí k jednacímu stolu.

Okamura v Lánech: vadí nám Pelikán, Ťok, Šlechtová a Stropnický. Vládu s Babišem chce v červnu

Číst článek

ČSSD zdůvodnila ukončení předchozího vyjednávání s ANO tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.

Filip: S KSČM ke krachu nedojde

Předseda komunistů Vojtěch Filip Radiožurnálu řekl, že jeho strana je připravena zapojit se do vyjednávání. 

„Mohu říct, že jsem rád, že vyjednávání, která byla vedena od ledna letošního roku, budou mít nějaký výsledek. Záleží samozřejmě na těch, kteří se v první fázi nedohodli, a jsem přesvědčen, že pokud bude jednání ve třech, tak ke krachu nedojde.“

Hamáček: ČSSD je otevřena novému jednání s ANO. 'Pokud bude ve třech, ke krachu nedojde,' řekl Filip

Číst článek

Hrad: Odpovědnost nese Babiš

Na twitteru reagoval na vyjáření hnutí ANO mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček: „Za rozhodování o vyjednávacím postupu nesl, nese a ponese plnou odpovědnost pan premiér. Prezident republiky je moderátorem debat zástupců parlamentních stran.“

Prezident Miloš Zeman v úterý šéfovi hnutí a premiérovi v demisi Andreji Babišovi doporučil, aby ANO jednalo o vytvoření kabinetu s KSČM a s hnutím SPD. Babiš při příchodu na jednání nechtěl postoj k SPD komentovat.

Fiala: Z deště pod okap

Pokud dnešní rozhodnutí hnutí ANO znamená obnovení možnosti, že Česko bude mít vládu s účastí/podporou komunistů, je to pouze krok z deště pod okap,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Pospíšil: V bludném kruhu

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila krok ANO znamená pokračování sporu o rezort vnitra. „Tak to vypadá, že budeme svědky pokračující přetahované o ministerstvo vnitra,“ napsal Pospíšil na twitteru.

Okamura v Lánech

U prezidenta Zemana byl v Lánech ve čtvrtek odpoledne předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Zeman podle něj řekl, že si představuje vládu „v nějaké konstelaci“ spolupráce ANO, KSČM a SPD. O podrobnostech představ prezidenta Okamura nechtěl mluvit, chce s nimi seznámit nejdříve Babiše. Se Zemanem se shodli, že doufají, že se podaří kabinet sestavit nejpozději do června, řekl Okamura.

Výběr událostí kolem vyjednávání o nové vládě

Současný kabinet Andreje Babiše nezískal důvěru sněmovny a podal demisi; volby loni v říjnu jasně vyhrálo Babišovo hnutí ANO, do sněmovny se dostalo dalších osm stran: ODS, Piráti, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN):

 • 24. ledna - Premiér Babiš (ANO) předal prezidentu Miloši Zemanovi demisi své menšinové vlády. Prezident ji přijal, vládu pověřil výkonem funkce do jmenování nové a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Vedení ANO již dříve rozhodlo, že Babiš je jediný kandidát hnutí na premiéra. ANO zahájilo jednání před druhým pokusem o sestavení vlády již v půlce ledna. Jako první se zástupci ANO sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo). S KSČM a SPD vytvořilo ANO expertní týmy hledající programové shody.
 • 25. ledna - Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec řekl, že ANO přerušilo jednání se sociálními demokraty o případné vládní spolupráci do jejich únorového sjezdu. Podle něj krok ANO ukazuje na spolupráci hnutí s KSČM a SPD. Babiš řekl, že ANO čeká na sjezd ČSSD kvůli různým názorům jejích lídrů.
 • 27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.
 • 5. února - Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka po schůzce s Piráty řekl, že lidovci dál trvají na své podmínce, že do vlády nepůjdou s trestně stíhaným politikem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Piráti podle dosavadního vývoje nevidí žádnou možnost, že by do druhého kabinetu šli nebo ho podpořili.
 • 7. února - Předseda SPD Okamura po jednání s ANO řekl, že expertní týmy obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem. Při podpoře od SPD a KSČM by to měl být podle ANO kabinet odborníků.
 • 15. února - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtělo tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě.
 • 18. února - Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se podle usnesení sjezdu nesmí opírat o hlasy hnutí SPD. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby.
 • 21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole". Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš také jednal, vládu s ANO i toleranci menšinové vlády ANO podle Babiše opět odmítl.
 • 22. února - Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského hnutí našlo na schůzce s ANO programové shody. STAN ale trvá na podmínce, že v kabinetu nebude trestně stíhaná osoba.
 • 15. března - Podle Okamury jednání SPD a ANO dospěla tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. SPD vylučuje podporu koalice ANO a ČSSD. Předseda ODS Fiala po schůzce s Babišem řekl, že jeho strana nadále odmítá vládní spolupráci s ANO.
 • 6. března - Podle předsedy KSČM Filipa je rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat druhou vládu hnutí ANO, na vážkách. Filip to řekl po rezignaci Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro jeho odvolání se vyslovil premiér Babiš. Podle Filipa zvažovanou toleranci kabinetu nemusí ohrozit neshody na programu, ale spíš důvěryhodnost partnera. Podle Filipa ale týmy ANO a KSČM budou dál pracovat na hledání programových průniků.
 • 16. března - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové Babišovy vlády, ať už bude složena pouze ze zástupců ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat.
 • 17. března - Po jednání poslaneckého klubu ANO Babiš řekl, že klub souhlasí s jednáním o vládě s ČSSD, kterou by podporovali komunisté. Výhrady měli tři poslanci, budou ale loajální.
 • 24. března - Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání širšího vedení strany řekl, že KSČM o toleranci nového kabinetu, který Babiš skládá, bude dál vyjednávat. KSČM má podle Filipa výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější Babišovy vlády.
 • 29. března - Podle šéfa ČSSD Hamáčka jednání o vládě pokročila v otázce programu, zásadní problém jsou personální záležitosti. Hamáček naznačil, že pokud ANO neustoupí od nominace trestně stíhaného Babiše, nebo nepřenechá sociální demokracii ministerstvo vnitra či financí, znamenalo by to konec jednání.
 • 3. dubna - Místopředseda ANO Richard Brabec řekl, že hnutí dál trvá na postu premiéra pro Babiše. S ČSSD se stále rozchází i v názoru na to, kolik resortů by v případné koaliční vládě měla sociální demokracie obsadit a které by to mohly být.
 • 5. dubna - Po schůzce s ČSSD představitelé ANO oznámili, že vyjednávání o společné vládě skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. Lídři ČSSD krátce předtím odmítli koalici s ANO kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.
 • 6. dubna - Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání s ANO.
 • 10. dubna - Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.
 • 11. dubna - Zástupci komunistů řekli Zemanovi, že jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s SPD. Je pro ně ale důležité, aby byl dodržen kompromis, který KSČM dojednala s ČSSD.
 • 12. dubna - Okamura a Zeman se shodli, že doufají ve vznik vlády v rámci spolupráce ANO, KSČM a SPD. Předsednictvo a výbor ANO rozhodly, že hnutí chce obnovit vyjednávání o společné vládě se sociálními demokraty.

haf, lej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme