Hnutí ANO se zbavuje 'kluků z plakátu'. Do sněmovních voleb pošle nové tváře

Andrej Babiš a Martin Komárek | Foto: Fotobanka Profimedia

Hnutí ANO finalizuje kandidátky do sněmovních voleb. Ačkoli na jejich definitivní složení mají kraje ještě tři týdny, už teď je jasné, že na předních příčkách budou chybět tváře známé z posledního volebního klání. Vypadli Martin Komárek či Jiří Zlatuška, nepočítá se ani s exministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Nově bude hnutí sázet na podnikatele Jiřího Bláhu a Pavla Juříčka nebo bývalého hokejistu Milana Hniličku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O nepříliš velké aktivitě či "nešťastných" mediálních výstupech Martina Komárka se mluví již delší dobu. Bývalý novinář byl přitom v roce 2013 jedním z hlavních taháků hnutí, jeho tvář byla na billboardech po celém Česku a ve volbách uspěl. 

Babiš kvůli dluhopisům píše poslancům dopis. Stejně to nepochopí, říká ministr

Číst článek

Nyní je jasné, že někdejší libereckou jedničkou už znovu nebude. V čele krajské kandidátky ho nahradí severočeský podnikatel Jiří Bláha. Velkopekaře z Liberce Andrej Babiš dlouho přemlouval, jeho pozici v čele kandidátky stvrdil zkraje dubna krajský sněm.

Sám Komárek se z toho podle svých slov nehroutí. S opětovnou kandidaturou v Libereckém kraji navíc rodák z Prahy ani nepočítal. „Kandidoval jsem v Liberci, protože mě o to požádal Andrej Babiš. Tehdy tam nebyla žádná známá tvář, teď už je tam jednička velmi výrazná. Já se teď budu ucházet o kandidaturu ve svém domovském městě," popsal.

Praha je už rozebraná

Jenže v Praze už jsou přední příčky - alespoň neoficiálně - rozebrané. Jako o lídrovi Andrej Babiš již veřejně mluví o Martinu Stropnickém. „Shodlo se na tom i celostátním vedení, kdy se vytipovávali lídři pro jednotlivé kraje. Jsem místopředseda hnutí, jsem ve vládě, tak je to poměrně logická volba," řekl Stropnický.

„Pražané mně důvěřují, já jim také důvěřuji a nemám důvod pochybovat o tom, že to bude nějaké dobré místo na kandidátce.“

Helena Válková (ANO) (exministryně spravedlnosti a poslankyně)

Dvojkou má být ministr spravedlnosti Robert Pelikán, třetí místo pravděpodobně obsadí pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher. Komárek však nemá jistotu, že se na další volitelná místa vůbec dostane, zatím je bez nominace.

„Kdyby nevyšla kandidatura na nějakém důstojném místě, tak bych zvážil, zda do toho znovu jít. Jestli potom není lepší se věnovat s lehkým srdcem něčemu jinému, co by mě bavilo, aniž bych to našemu hnutí jakkoli vyčítal," řekl.

Zlatuška: Nechávám to na vedení

Stejný osud přitom stihne také někdejší pražskou trojku Jiřího Zlatušku: „Já to nechávám na vedení hnutí." S profesorem Masarykovy univerzity v Brně se přitom kromě Prahy nepočítá ani na kandidátce v Jihomoravském kraji.

„Nominaci nedostal, takže se o jeho podpoře ani nehlasovalo. Ve vztahu k Jihomoravskému kraji nebyl ve volebním období nikterak aktivní, takže myslím, že to ani nebylo překvapením," pospala krajská předsedkyně hnutí a náměstkyně hejtmana Taťána Malá.

Jiří Zlatuška, Helena Válková a Andrej Babiš v roce 2013. | Foto: Fotobanka Profimedia

Už dříve přitom hnutí ANO odepsalo jinou výraznou tvář v Praze, a to bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ani ona se ale zatím nevzdává: "Pražané mně důvěřují, já jim také důvěřuji a nemám důvod pochybovat o tom, že to bude nějaké dobré místo na kandidátce. Abych vám spekulovala jestli budu na třetím místě, na sedmém místě, tak to nebudu."

Sám šéf pražské buňky Martin Stropnický, kterého v minulých volbách hnutí poslalo kandidovat na jižní Moravu, o konkrétních jménech na pražské kandidátce zatím mluvit nechtěl. „V Praze je to vždycky složité, bude to dohadování. Ale věřím, že se nám podaří sestavit kandidátku silnou," uvedl.

ANO sází na nové tváře

Z prvního místa se v Praze původně o poslanecké křeslo ucházel Andrej Babiš. Ten bude letos kandidovat ve středních Čechách. Vedle něho bude tahákem bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. Kdo z nich bude nakonec středočeským lídrem, ale není ještě jasné. Je možné, že Babiš bude kandidovat z posledního místa a voličům si řekne o preferenční hlasy.

Novou tvář dostane také Moravskoslezský kraj, kde by se o přízeň voličů měl z prvního místa ucházet miliardář Pavel Juříček. Výrobce autodílů Brano Group tak nahradí nepříliš výrazného poslance Josefa Hájka. Do hnutí podnikatel vstoupil loni v létě a stal se šéfem opavské buňky. Ke kandidatuře ho posléze přesvědčil předseda Andrej Babiš.

Do čela kandidátky na jižní Moravě se pak postaví náměstkyně jihomoravského hejtmana Taťána Malá. V kraji získala většinu nominací. Na kandidátce bude figurovat také brněnský primátor Petr Vokřál, o něhož Andrej Babiš pro volby do sněmovny dlouhodobě usiloval. Vokřál, který však dává přednost práci primátora, bude až na zadním místě.

Faltýnek: O místa na kandidátce se musí bojovat

Podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka by poslanci měli spoléhat hlavně sami na sebe a o místa na kandidátkách zabojovat. „Já sám jsem třeba absolvoval oblastní nominační sněm v Prostějově, kde mě navrhli jako lídra a pokud to zvládnu časově, zúčastním se i dalších sněmů i krajského sněmu, kde chci zabojovat, abych se stal lídrem v Olomouckém kraji," popsal první místopředseda hnutí.

Sněmovní primárky ANO

Své kandidátky zatím nominovalo ANO v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Do voleb zde mají hnutí vést podnikatel Jiří Bláha a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V dalších krajích budou regionální sněmy hnutí pokračovat až do poloviny května, kdy proces primárek skončí. Poté kandidátky posoudí celostátní výbor ANO, do jejich složení může nově zasahovat předseda Andrej Babiš. Kandidátky se rýsují i u dalších parlamentních stran. O přední příčky se bojuje v ČSSD i v rámci koalice lidovců se STAN. Jejich finální podobu strany musí předložit do poloviny srpna. Volby prezident Miloš Zeman vyhlásil na pátek 20. a sobotu 21. října.

Do složení kandidátek může však nově zasahovat předseda Andrej Babiš. „Je to na oblastních a krajských organizacích, zda na kandidátky dají ‚tváře z plakátů'. Do toho centrálně nevstupujeme. O tom, co vypadne z krajských nominačních sněmů, se budeme bavit na konci května. Předpokládám ale, že zásahů bude co nejméně," komentoval Faltýnek.

Poslanecký klub hnutí nyní čítá 47 jmen, vedení ANO aktuálně provádí revizi jejich práce. Z původních tváří kromě Faltýnka naopak zůstává třeba místopředseda sněmovny Radek Vondráček - do voleb povede Zlínský kraj. Počítá se i s Radkou Maxovou, Ivanem Pilným nebo Janem Volným.

Velké změny se nečekají v případě jmen z řad ministrů. „Předpokládám, že většina z nich se na kandidátkách může objevit," prohlásil dále Faltýnek. Nevyloučil mimo jiné kandidaturu Karly Šlechtové či Dana Ťoka. Počítá se i s Richardem Brabcem, který bude znovu jedničkou na Ústecku.

Kristýna Guryčová, Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme