Špičky hnutí ANO jednaly o vládní spolupráci s KSČM a SPD. 'Poškodí nás to,' obává se Vyzula

Předsednictvo a výbor hnutí ANO ve čtvrtek odpoledne jednaly ve sněmovně o tom, jak má hnutí dál postupovat při vyjednávání o vládě. Prezident Miloš Zeman v úterý šéfovi hnutí a premiérovi v demisi Andreji Babišovi doporučil, aby ANO jednalo o vytvoření kabinetu s KSČM a s hnutím SPD. Babiš při příchodu na jednání nechtěl postoj k SPD komentovat.

Praha (Aktualizováno: 20:21 12. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér v demisi Richard Brabec před jednáním hnutí ANO o možné vládní spolupráci s KSČM a SPD. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Premiér v demisi Andrej Babiš sdělil novinářům, že si chce vyslechnout názor hnutí, předsednictva, výboru, europoslanců, hejtmanů a primátorů. Informovat je hodlá naopak o průběhu dosavadního vyjednávání. Minulý týden zkrachovaly rozhovory mezi ANO a ČSSD o koaliční menšinové vládě podporované KSČM. Hlavním sporným bodem se stala otázka trestního stíhání premiéra kvůli financování farmy Čapí hnízdo.

ANO: Chceme obnovit vyjednávání s ČSSD. 'Diskuze straníků byla bouřlivá,' řekla Jermanová

Číst článek

‚Nezbude nám nic jiného‘

Mladé frontě Dnes ve čtvrtek Babiš řekl, že vláda opřená o KSČM a SPD je zatím jedinou možností na stole. „Pokud to tak vyhodnotí i hnutí, tak nezbude nic jiného než to s nimi udělat,“ prohlásil. Preferovaným řešením pro něj je získání důvěry. „Uvidíme, s kým ji můžeme získat. Možná ještě někdo změní názor,“ podotkl.

Případné poškození pověsti v zahraničí při vládnutí za podpory komunistů a Okamurova hnutí SPD se nebojí. „Myslím, že jsem tam dostatečně ukázal, že jsem proevropský. Ale zároveň jsem kritik EU,“ dodal.

Vznik kabinetu podporovaného KSČM a SPD kritizují další parlamentní strany. Výhrady ke spolupráci s SPD ale má i část poslaneckého klubu ANO. ČSSD, KDU-ČSL a STAN avizovaly, že jsou připraveny s ANO o vládě jednat, jejich podmínkou ale je, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný.

Brabec místo Babiše?

'Zaslouží si šanci.' Názory na případnou spolupráci s KSČM a SPD rozdělují ministry Babišovy vlády

Číst článek

Vicepremiér a místopředseda ANO Richard Brabec při příchodu na čtvrteční jednání nevyloučil, že někdo z předsednictva navrhne, aby se premiérem stal on místo Babiše. „Já se k tomu taky určitě hned na začátku vyjádřím,“ uvedl.

Své stanovisko k možné vládě ANO s KSČM a SPD nechtěl Brabec před novináři ani naznačovat. Soudí, že hlasování „nebude o jednom nebo o dvou hlasech“. „To jsou docela zásadní věci,“ poznamenal s tím, že v této věci by hnutí mělo rozhodnout výraznou většinou.

Rozpaky některých členů ANO

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová řekla při příchodu na jednání, že podpora nebo tolerance ze strany SPD je pro ni nejméně vhodná forma pro sestavování vlády. „Já si myslím, že jsou ještě jiné varianty otevřené,“ řekla.

Češi jsou rukojmími jednoho muže. Nejsou tu jen dvě varianty vlády, tvrdí Bělobrádek

Číst článek

Rozpaky vyjádřil i poslanec Rostislav Vyzula, který se ale jednání neúčastní. „Já dlouhodobě říkám, že nebyly vyčerpány všechny varianty z jednání se sociální demokracií. Tam je prostě řada možností a je to určitě lepší, protože SPD není dobrá varianta. Ta nás poškodí, poškodí to celou zemi, poškodí to ANO, to je prostě špatně. Já se s tím neumím srovnat,“ přiznal novinářům.

Sociálním demokratům ANO například nenabídlo ministerstva financí nebo vnitra, uvedl. Babiš by však podle něj měl zůstat premiérem. Na otázku, zda by v případě tolerance ze strany SPD své hnutí opustil, odpověděl, že si to musí ještě řádně promyslet. Dodal ale, že o tom „moc“ přemýšlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme