Hnutí Oživení umožňuje anonymně oznámit korupci, chce zvýšit motivaci oznamovatelů

Hnutí Oživení ode dneška spouští novou aplikaci GlobaLeaks, která má pomoci lidem upozornit na podezření z korupce. Takzvaní ‚oznamovatelé‘ by měli zůstat v anonymitě, což má zabránit případné odplatě ze strany kolegů a zaměstnavatele. Nyní osoba - odhodlaná rozkrýt nekalé jednání na pracovišti - nezřídka čelí kázeňským trestům nebo dokonce výpovědi. Aktivisté si od této možnosti slibují větší přehled o kontroverzních postupech v tuzemských firmách a úřadech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto)

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Oznámení může podat kdokoliv, kdo se přihlásí na stránky Bezkorupce.cz.

„Tam nalezne poměrně podrobný manuál, jak oznámení učinit. Projde lehkým dotazníkem, jen aby se zorientoval, jaké druhy oznámení přijímáme a řešíme,“ říká Lenka Franková z hnutí Oživení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hnutí Oživení spouští novou aplikaci GlobaLeaks. Mluví o ní Lenka Franková a poslanec za ČSSD Jan Chvojka

Oznámení se následně dostane k právníkům, kteří do tří dnů vyrozumí oznamovatele, jestli se podnětem budou zabývat a zároveň začnou podnět vyhodnocovat.

„Stále je tam zajištěna zpětná vazba s oznamovatelem, protože GlobaLeaks vygeneruje kód, přes který s ním můžeme dále komunikovat a dožadovat se doplňující informace. A na konci mu navrhneme řešení,“ vysvětluje Franková.

„A záleží na něm, jestli bude chtít s podáním pouze pomoci, například vyplněním na policii nebo mu ho pomůžeme vypracovat a podá si ho sám vlastním jménem. Anebo nám pouze řekne informace, my si je nějakým způsobem ověříme a podání učiníme my.“

Komu znepříjemní život?

Podle poslance za ČSSD Jana Chvojky může být každá věc, která je anonymní, zneužita: „Někomu může velmi znepříjemnit život. Myslím si, že k tomu bude nahrávat."

Hnutí Oživení se domnívá, že ochrana oznamovatelů není v současné době dostatečná.

„Od nástroje si slibujeme, že zvýší motivaci oznamovatelů. Současně jedním z důvodů byla inspirace pro státní orgány, aby to byl jeden z prvků, který by zavedli," dodává Franková.

Ročně hnutí řeší kolem 300 případů, desítky z nich pak samo podává.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme