Hnutí Oživení umožňuje anonymně oznámit korupci, chce zvýšit motivaci oznamovatelů
Hnutí Oživení ode dneška spouští novou aplikaci GlobaLeaks, která má pomoci lidem upozornit na podezření z korupce. Takzvaní ‚oznamovatelé‘ by měli zůstat v anonymitě, což má zabránit případné odplatě ze strany kolegů a zaměstnavatele. Nyní osoba - odhodlaná rozkrýt nekalé jednání na pracovišti - nezřídka čelí kázeňským trestům nebo dokonce výpovědi. Aktivisté si od této možnosti slibují větší přehled o kontroverzních postupech v tuzemských firmách a úřadech.
Oznámení může podat kdokoliv, kdo se přihlásí na stránky Bezkorupce.cz.
„Tam nalezne poměrně podrobný manuál, jak oznámení učinit. Projde lehkým dotazníkem, jen aby se zorientoval, jaké druhy oznámení přijímáme a řešíme,“ říká Lenka Franková z hnutí Oživení.
Hnutí Oživení spouští novou aplikaci GlobaLeaks. Mluví o ní Lenka Franková a poslanec za ČSSD Jan Chvojka
Oznámení se následně dostane k právníkům, kteří do tří dnů vyrozumí oznamovatele, jestli se podnětem budou zabývat a zároveň začnou podnět vyhodnocovat.
„Stále je tam zajištěna zpětná vazba s oznamovatelem, protože GlobaLeaks vygeneruje kód, přes který s ním můžeme dále komunikovat a dožadovat se doplňující informace. A na konci mu navrhneme řešení,“ vysvětluje Franková.
„A záleží na něm, jestli bude chtít s podáním pouze pomoci, například vyplněním na policii nebo mu ho pomůžeme vypracovat a podá si ho sám vlastním jménem. Anebo nám pouze řekne informace, my si je nějakým způsobem ověříme a podání učiníme my.“
Komu znepříjemní život?
Podle poslance za ČSSD Jana Chvojky může být každá věc, která je anonymní, zneužita: „Někomu může velmi znepříjemnit život. Myslím si, že k tomu bude nahrávat."
Hnutí Oživení se domnívá, že ochrana oznamovatelů není v současné době dostatečná.
„Od nástroje si slibujeme, že zvýší motivaci oznamovatelů. Současně jedním z důvodů byla inspirace pro státní orgány, aby to byl jeden z prvků, který by zavedli," dodává Franková.
Ročně hnutí řeší kolem 300 případů, desítky z nich pak samo podává.