‚Potřebujeme 40 podpisů.‘ SPD se pokusí vyvolat schůzi sněmovny ke zrušení nouzového stavu

Opoziční hnutí SPD se pokusí shromáždit podpisy pro svolání mimořádné schůze sněmovny ke zrušení nově vyhlášeného nouzového stavu. Na dotaz ČTK to v pondělí sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. Jinou iniciativu oznámil nezařazený poslanec Lubomír Volný. Bude chtít, aby se návrh na zrušení nouzového stavu dostal na program některé ze schůzi, které se plánují na tento týden.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SPD s nouzovým stavem dlouhodobě nesouhlasí. Okamura zopakoval, že je nutná změna zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné chránit ohrožené a rizikové skupiny obyvatel a udržet zdravotnictví (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Potřebujeme 40 podpisů poslanců, abychom vyvolali hlasování o zrušení nouzového stavu, jelikož je podle našeho názoru včerejší (nedělní) rozhodnutí vlády, kdy obešla čtvrteční rozhodnutí sněmovny, v rozporu s Ústavou, uvedl Okamura. Sněmovní frakce SPD má 19 členů.

Nový nouzový stav vyhlásil menšinový kabinet ANO a ČSSD kvůli epidemii covidu-19 na dva týdny na základě žádosti hejtmanů. Plynule navázal na původní, jehož další prodloužení dolní komora ve čtvrtek neschválila. Na ústavnost postupu vlády panují rozdílné názory.

Netolický: Vláda má dva týdny, musí se snažit. Znovu pro prodloužení nouzového stavu hlasovat nebudu

Číst článek

SPD s nouzovým stavem dlouhodobě nesouhlasí. Okamura zopakoval, že je nutná změna zákona o ochraně veřejného zdraví, aby bylo možné chránit ohrožené a rizikové skupiny obyvatel a udržet zdravotnictví.

Volný a jeho kolega Marian Bojko při jednáních sněmovny o prodloužení nouzového stavu několikrát neprosadili jeho okamžité zrušení. V jednacím sále odmítají nosit roušky. Volný v tiskové zprávě sdělil, že žádost o zrušení stavu nouze se bude snažit zařadit jako nový bod na programu páteční mimořádné schůze svolané ke schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona ohledně Jaderné elektrárny Dukovany. Stejně hodlá Volný postupovat i při případné jiné schůzi tento týden. Ve čtvrtek by se měla uskutečnit schůze k rozpočtové novele a k nové podobě koronavirového kompenzačního bonusu.

Pře o nouzový stav v Česku: Veřejnost si odnese poučení, že se na stát nelze spoléhat, říká komentátor Hartman

Číst článek

K ostrým kritikům nouzového stavu patří také hnutí Trikolóra se třemi poslanci. Jeho předseda Václav Klaus mladší ČTK napsal, že postup projedná předsednictvo hnutí.

Všichni hejtmani a pražský primátor požádali o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po nedělním jednání vládou. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jde o jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě restrikcí výhrady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme