Hnutí Trikolóra se drolí. Opouští ho desítky členů, nesouhlasí s vedením strany

Hnutí Trikolóra v Královéhradeckém a Jihočeském kraji hromadně opouštějí desítky členů. Po odchodu předsedy hnutí Václava Klause mladšího nesouhlasí se směřováním strany. Vyplývá to z prohlášení, které ČTK zaslal odstupující předseda královehradecké organizace hnutí Josef Klapal i předseda jihočeské organizace Dalibor Uhlíř. Podle signatářů je snahou vrátit důvěru a umožnit vznik konzervativního projektu s přesahem přes říjnové volby do Sněmovny.

Hradec Králové/České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Trikolóra v čele s Václavem Klausem mladším a Zuzanou Majerovou Zahradníkovou bude letos kandidovat poprvé

Letos v březnu Klaus mladší oznámil, že opouští funkci předsedy strany a nebude za Trikolóru kandidovat ve sněmovních volbách. Předsednictví hnutí po něm převzala Zuzana Majerová Zahradníková | Zdroj: Trikolóra

„Se současným směřováním (hnutí) nesouhlasíme a nechceme se na něm podílet. Považujeme tedy za jedinou možnost a lidskou slušnost uvolnit naše funkce pro členy, kteří projektu i nadále věří a převezmou nasazení a odpovědnost. Z uvedených důvodů se k dnešnímu dni vzdáváme všech funkcí a členství v politickém subjektu," uvedli signatáři v prohlášení.

Trikolóra, Svobodní a Soukromníci půjdou do voleb společně. Chtějí hájit svobodu i českou korunu

Číst článek

V listině za Královéhradecký kraj je datum 26. května a v prohlášení za Jihočeský kraj 27. května, ale jinak jsou obě stejná.

Za Královéhradecký kraj je mezi signatáři více než dvacítka lidí, například první místopředseda krajské rady, předseda rychnovské organizace a neúspěšný kandidát hnutí do Senátu na Rychnovsku Jiří Matoušek nebo členové krajské rady Aleš Melnický, Aleš Janečka, Josef Navrátil, Miroslav Hofman, Pavel Vlček, Jan Perner, Richard Koníř, Petr Šantrůček či Bronislav Myslivec.

Za Jihočeský kraj připojilo pod prohlášení jména 13 lidí včetně krajského předsedy Uhlíře a dalších členů krajské rady hnutí nebo předsedů místních organizací.

„Některé další kraje jsou připravené následovat,“ sdělil Uhlíř.

‚Účelové změny stanov‘

„Po rezignaci zakladatele Václava Klause mladšího byl jediným řešením stranický sněm, volba předsedy a široká shoda na dalším směřování hnutí se zapojením členské základny. Nemůžeme přihlížet účelovým změnám stanov, které pomáhají úzké skupině vedení hnutí legitimizovat jeho fungování bez nezbytného přispění členské základny a zapojení nikým nevolených lidí do vedení a směřování hnutí,“ stojí v prohlášení.

Podle odstupujících členů Trikolóry v hradeckém kraji je alarmující i odchod výrazného počtu zakládajících členů a dalších významných osobností, které hnutí podporovaly a v nadcházejících volbách do Sněmovny teď nechtějí ani kandidovat.

Založení v roce 2019

Trikolóru založil poslanec Klaus mladší v roce 2019 poté, co byl vyloučen z ODS i jejího poslaneckého klubu.

Letos v březnu oznámil, že opouští funkci předsedy strany a nebude za Trikolóru kandidovat ve sněmovních volbách. Předsednictví hnutí po něm převzala Zuzana Majerová Zahradníková.

Honzejk ke změnám v hnutí Trikolóra: Je možné, že se u Klausů v kuchyni zase něco děje

Číst článek

V minulých sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy hnutí Trikolóra ještě neexistovalo, získalo v Královéhradeckém kraji pět poslaneckých mandátů z 11 hnutí ANO.

Po jednom poslanci mají ČSSD, ODS, Piráti, KSČM, KDU-ČSL a SPD. Také v Jihočeském kraji nejvýrazněji uspělo ANO se ziskem pěti mandátu z celkových 13.

Dvě poslanecká místa získala ODS a po jednom ČSSD, KSČM, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL a SPD.

Trikolóra na krajské úrovni v Královéhradeckém ani Jihočeském kraji kraji nehraje významnější roli. V říjnových krajských volbách hnutí získalo v Královéhradeckém kraji 3,09 procenta hlasů, do krajského zastupitelstva se nedostalo.

V Jihočeském kraji získalo hnutí 3,49 procenta hlasů a také nezískalo žádné křeslo v zastupitelstvu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme