Klaus mladší už není předsedou Trikolóry. Lídryní pro podzimní volby bude Majerová Zahradníková

Václav Klaus mladší se v úterý na mimořádném předsednictvu hnutí Trikolóra vzdal postu předsedy strany. Hnutí do voleb povede jeho první místopředsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková. Zástupci Trikolóry to uvedli na tiskové konferenci. Klaus své rozhodnutí odejít z čela strany i z politiky obecně oznámil na sociálních sítích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Majerová Zahradníková a Václav Klaus mladší při představení hnutí Trikolóra

Zuzana Majerová Zahradníková a Václav Klaus mladší při představení hnutí Trikolóra | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

„Přestože jsme rozhodnutím předsedy Trikolóry překvapeni, přesto ho umíme lidsky pochopit,“ uvedli členové předsednictva ve svém usnesení.

Václav Klaus nepovede Trikolóru do voleb a nebude kandidovat. ‚Nikdo to nevěděl,‘ říká poslankyně

Číst článek

Klaus podle nich vybudoval zcela nové politické hnutí a podařilo se mu obklopit lidmi, kteří si nezbytnost existence takového subjektu uvědomují. „Společně jsme vtiskli našemu hnutí jasný, zřetelný a především pro tuto zemi nesmírně potřebný politický program. Jeho práce v Poslanecké sněmovně je velmi důležitá a prospěšná pro naši zemi,“ dodali.

Hnutí podle nich i nadále bude pokračovat v přípravě na volby, a to i se svými partnery. Nedávno se Trikolóra domluvila na společné kandidatuře do sněmovních voleb se Soukromníky a Svobodnými.

„Své závazky vůči partnerům, se kterými jsme se spojili, naplníme. Dnes jsme spolu telefonicky komunikovali, takže budeme pokračovat dál,“ řekla v úterý večer Majerová Zahradníková

Dodala, že vedení strany se ujala na základě stanov hnutí. Celorepublikový sněm se podle ní uskuteční až po volbách. Zda po nich bude kandidovat na post předsedkyně, je podle ní předčasná otázka.

Trikolóra, Svobodní a Soukromníci půjdou do voleb společně. Chtějí hájit svobodu i českou korunu

Číst článek

‚Nemám energii‘

Poslanec Klaus ve svém úterním prohlášení uvedl, že odejde z čela strany, nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny a ukončí veřejné aktivity. Důvody odchodu z veřejného dění označil z drtivé většiny za osobní. Jeho otec, bývalý prezident Václav Klaus, by jeho odchod z politiky považoval za velkou ztrátu. Odpoledne uvedl, že se synovo rozhodnutí ještě pokusí zvrátit.

V prohlášení Klaus mladší uvedl, že Trikolóra dosáhla v krajských volbách 3,4 procenta hlasů celostátně, má strukturu ve všech krajích, má i peníze na kampaň. „Chyba je ve mně. Nemám energii a prostě nemůžu teď svolávat ostatní na zteč, když vím, že bych sám šel bez chuti. Všechno na světě je práce,“ vysvětlil, proč se nechce ve volbách angažovat. I nadále si stojí za tím, co jako předseda hnutí hájil.

Trikolóru založil poslanec Klaus mladší v roce 2019 poté, co byl vyloučen z ODS i jejího poslaneckého klubu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme