Hnutí Úsvit opouští i šéf poslaneckého klubu Marek Černoch. Vadí mu snaha o spojení s extremisty

Úsvit - Národní Koalici opouští šéf poslaneckého klubu Marek Černoch. Poslanecký mandát chce dokončit, zůstává i v klubu. Svůj odchod vysvětlil Černoch nesouhlasem s vedením strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Černoch, Úsvit - Národní Koalice | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavním důvodem mého odchodu je můj dlouhodobý kategorický nesouhlas s průběhem vedení strany a jednáním předsednictva, které několik měsíců blokuje uspořádání celostranického demokratického volebního sněmu. Poslední kapkou pro mne byla několikaměsíční snaha spojit Úsvit s extremistickými stranami. A těmito lidmi nechci mít osobně nic společného," řekl Radiožurnálu Černoch.

Poslankyně Hnyková opouští Úsvit. Nesouhlasí s krajními názory v hnutí

Číst článek

O své budoucnosti jednal Černoch s několika stranami, zatím ale do žádné nepřechází.

V úterý konec v Úsvitu oznámila i poslankyně Jana Hnyková. Na rozdíl od Černocha ale opustila i poslanecký klub, mandát si však nechala. „Své vystoupení zdůvodňuji názorovou neshodou a odklonem strany od myšlenek, idejí a programu. Odcházím z poslaneckého klubu, protože už nechci hájit zájmy této strany," řekla Hnyková.

Stejně jako Černochovi i jí také vadí doporučení vedení Úsvitu, aby členové hnutí kandidovali za takzvané vlastenecké strany. „Nechci, aby moje jméno bylo spojováno se stranami, které mají krajní názory, to je v rozporu s mými postoji a s mým jednáním," řekla.

Z Úsvitu už tak odešlo pět poslanců, kromě Černocha a Hnykové ještě Petr Adam, Karel Fiedler a Martin Lank. Strana nedávno oznámila, že do podzimních sněmovních voleb už nepostaví samostatné kandidátky.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme