Hnutí Úsvit opouští i šéf poslaneckého klubu Marek Černoch. Vadí mu snaha o spojení s extremisty

Úsvit - Národní Koalici opouští šéf poslaneckého klubu Marek Černoch. Poslanecký mandát chce dokončit, zůstává i v klubu. Svůj odchod vysvětlil Černoch nesouhlasem s vedením strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Černoch, Úsvit - Národní Koalice | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavním důvodem mého odchodu je můj dlouhodobý kategorický nesouhlas s průběhem vedení strany a jednáním předsednictva, které několik měsíců blokuje uspořádání celostranického demokratického volebního sněmu. Poslední kapkou pro mne byla několikaměsíční snaha spojit Úsvit s extremistickými stranami. A těmito lidmi nechci mít osobně nic společného," řekl Radiožurnálu Černoch.

Poslankyně Hnyková opouští Úsvit. Nesouhlasí s krajními názory v hnutí

Číst článek

O své budoucnosti jednal Černoch s několika stranami, zatím ale do žádné nepřechází.

V úterý konec v Úsvitu oznámila i poslankyně Jana Hnyková. Na rozdíl od Černocha ale opustila i poslanecký klub, mandát si však nechala. „Své vystoupení zdůvodňuji názorovou neshodou a odklonem strany od myšlenek, idejí a programu. Odcházím z poslaneckého klubu, protože už nechci hájit zájmy této strany," řekla Hnyková.

Stejně jako Černochovi i jí také vadí doporučení vedení Úsvitu, aby členové hnutí kandidovali za takzvané vlastenecké strany. „Nechci, aby moje jméno bylo spojováno se stranami, které mají krajní názory, to je v rozporu s mými postoji a s mým jednáním," řekla.

Z Úsvitu už tak odešlo pět poslanců, kromě Černocha a Hnykové ještě Petr Adam, Karel Fiedler a Martin Lank. Strana nedávno oznámila, že do podzimních sněmovních voleb už nepostaví samostatné kandidátky.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme