Pozor, neznámí lidé z bílé dodávky s polskou SPZ kradou psy. 'Jde o hoax,' tvrdí policie

Sociálními sítěmi se šíří hoax, varuje policie. Lidé s bílou dodávkou s polskou registrační značkou prý jezdí po Česku a kradou psy. Policie případ prošetřila, podle jejího zjištění šlo o šíření poplašné zprávy.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jedná se pravděpodobně o tzv. HOAX, neboli šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv,“ uvedla Policie České republiky na svém facebookovém profilu, kde na zprávu upozornila.

Facebook předá Kongresu ruské inzeráty k volbám. Chceme být transparentnější, říká Zuckerberg

Číst článek

Policie se začala případem zabývat především kvůli neobvykle velké aktivitě na sociálních sítích, kde se objevil zvýšený počet sdílených příspěvků. společné měly právě to, že v nich uživatelé upozorňovali na bílou dodávku s polskou registrační značkou. Její posádka se podle sdílených zpráv měla na našem území dopustit několika psích krádeží.

Jeden z šířených hoaxů o bílé dodávce | Foto: Repro Facebook | Zdroj: Facebook

Podle závěrů policie jde však o kompletně vymyšlený příběh. Policii ani jednou telefonicky, ani písemně nikdo kvůli nebezpečnému vozidlu nekontaktoval. „Prověrkou dostupných policejních evidencí nebylo zjištěno přijetí žádného takového oznámení,“ vysvětluje policie, proč zprávu označilo jako hoax.

Zprávy o bílé dodávce nejsou jediným tzv. hoaxem, který policie musela v letošním roce řešit. V dubnu se média i vyšetřovatelé zabývali zvěstí o nebezpečné hře nazvané Modrá velryba. Před ní varovala i sama policie, ale jak se nakonec ukázalo, šlo o nepravdivou zprávu.

Podle Georgiho Apostolova z bulharského Safer Internet Centre šlo o „učebnicový příklad, jak může být dezinformace o online poškozování skutečně škodlivá.“

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme