Hodač nehodlá rezignovat - parlament hledá nástupce

Ředitel České televize Jiří Hodač se přes nejrůznější výzvy nyní nechystá rezignovat. Ve svém prohlášení uvedl, že pokud bude z funkce odvolán, bude toto rozhodnutí bez výhrady ctít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na postu generálního ředitele prý rozhodně nelpí z mocenských ani finančních důvodů. Svůj postoj Hodač obhajuje tím, že byl zvolen ve svobodné zemi Radou České televize, která byla zvolena demokraticky zvoleným parlamentem.

Parlamentní strany v současné době úporně hledají možné řešení konfliktu v České televizi. Jedním z kroků k uklidnění situace je i odvolání stávající Rady ČT. Její pravomoce by podle jednoho z návrhů mohl převzít ministr kultury Pavel Dostál. To by přivítal předseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Petr Mareš z Unie svobody.

Ministr Dostál ale takovou možnost nepřipouští. Naopak navrhuje, aby kompetence radních převzala přímo sněmovna. Také lidovci už dali najevo, že dávají přednost tomuto postupu. Předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip si myslí, že nejlepší by bylo ustavit přechodnou radu. Poslanci ODS nechtějí podpořit odvolání rady, tím méně hlasovat pro přenesení jejích pravomocí.

Tým nové ředitelky zpravodajství České televize Jany Bobošíkové odvysílal hlavní zpravodajskou relaci z náhradních prostor a s desetiminutovým zpožděním. Události měl původně vysílat z budovy Českého armádního filmu v Praze Hlubočepích. Jeho zaměstnanci ale zamkli bránu objektu a odmítli štábům vydat techniku i natočený materiál. Důvodem tohoto postupu byly finanční nesrovnalosti. Český armádní film údajně požaduje platbu 25 tisíc korun denně a techniku si ponechal jako zástavu za nájemné. Hlavní zpravodajská relace Události trvala necelých 15 minut. Na obrazovky většiny televizí se nedostal ani Večerník v 18 hodin. Diváci s příjmem přes satelit a některé kabelové televize mohli jako obvykle sledovat zprávy stávkujících zaměstnanců České televize.

Stávka zaměstnanců České televize je důsledkem nepovedené reformy veřejnoprávních médií. Na závěr své dvoudenní mise v Praze to prohlásil generální tajemník Mezinárodní federace novinářů Aidan White. Podle něj řízení televize bylo příliš politické zejména proto, že kontrolní rady byly jmenovány na základě stranických kritérií. Nový zákon o České televizi, který sněmovna projedná v pátek, by měl, jak řekl White, zahájit dlouhodobější změny.

Mezi odborníky se značně liší názory na to, zda je vůbec stávka zaměstnanců České televize legální a její důvody oprávněné. Ne všichni totiž souhlasí s tvrzením odborníků Mezinárodní organizace práce, že formou stávky nemusí být jen přerušení práce. Například předseda Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů Bořivoj Šubrt je přesvědčen, že stávka znamená pouze úplné nebo alespoň částečné přerušení práce zaměstnanci. Protest v televizi je proto podle něj zneužitím stávky.

Marcela Kubínková z Českomoravské konfederace odborových svazů ale tvrdí, že stávkovat je možné i pomalou prací bez nástrojů nebo striktním dodržováním právních předpisů. Zaměstnanci mohou podle ní stávkovat i bez přerušení práce, jak se to děje na Kavčích horách.

Český telekomunikační úřad zahájí správní řízení s Českými radiokomunikacemi kvůli porušování zákona při šíření signálu České televize. Na úřad se obrátili poslanci ODA, aby formou předběžného opatření zakázal přejímat signál ČT z jiného místa, než které stanoví smlouva o pronájmu přenosových cest. Poslanci tvrdí, že dodatek, který uzavřel generální ředitel Jiří Hodač s Radiokomunikacemi 26. prosince loňského roku a který mu umožnil vyřadit vysílání zpracované nespokojenými redaktory, odporuje zákonu.

Markéta Kaclová, Marek Hejduk, Aleš Heřmánek, Jakub Železný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme