Stavební úřady v Hodoníně a Břeclavi jsou zahlcené. Hamáček slíbil posílení o státní úředníky

S papírováním v souvislosti se žádostmi o státní dotaci pro rodiny poškozené tornádem budou na stavebních úřadech v Břeclavi a Hodoníně pomáhat pracovníci z ministerstva pro místní rozvoj. Po jednání krizového štábu Jihomoravského kraje to potvrdil hejtman Jan Grolich. Úřady jsou kvůli žádostem o finanční pomoc zahlcené, chybí jim také lidé pro zpracování odhadů škod.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O státní dotaci požádalo přibližně 650 zájemců z celkových 1202 poškozených domů | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Posílení stavebních úřadů o zaměstnance resortu slíbil vedení kraje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se v pondělí do regionu vydal a zúčastnil se i jednání tamního krizového štábu.

 

„Byl tu ministr vnitra, řešili jsme posílení stavebních úřadů Břeclav a Hodonín, aby tam bylo víc lidí, kteří dokážou rychle lidem pomoct se proplést potřebnými formalitami,“ napsal na facebook Grolich.

Málo je i úředníků pro zpracování odhadů nákladů na opravy po tornádu, který je při žádosti o státní dotaci ministerstvo pro místní rozvoj požaduje. Vedení regionu se tak domluvilo na spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků - ten pro vytvoření posudků poskytne několik desítek lidí, zaplatit je má kraj. S neceněním škod na veřejném majetku obcí pomůže Ústav soudního inženýrství.

Až o dvoumilionovou dotaci, na kterou mají poškozené rodiny nárok, požádalo podle předběžných odhadů kraje až 650 žadatelů z celkových 1202 poškozených domů. Peníze však zatím nedostal žádný z nich, jelikož nebylo dlouho jasné, co je k podání žádosti potřeba.

Grolich po jednání krizového štábu také uvedl, že ve spolupráci s obcemi hledá kraj dlouhodobé ubytování pro 28 rodin, které přišly o střechu nad hlavou. S Hamáčkem mluvil i o podpoře bezprizorních rodin - těm by měli být přiřazení mentoři, kteří jim pomohou s opravami domů.

S hejtmanem @Jan Grolich jsme se domluvili, že bude potřeba pomoci s koordinací stavebních prací v obcích postižených tornádem. Občané se musejí mít na koho obrátit. S @Klara Dostalova se domluvím na posílení místních stavebních úřadů. Výstavbu nemůže komplikovat nadměrná byrokracie!

11:19 – 12. 07. 2021

1 29

Karolína Peřestá, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme