Hodonínsko opouští armáda s těžkou technikou. Vojáci zůstanou ve skladech s humanitární pomocí

Armáda v neděli s posledními 45 těžkými ženijními stroji a 45 vojáky opustila Hodonín, v jehož okolí od konce června pomáhala obcím po ničivém tornádu. V pondělí přijede 12 nových vojáků s technikou, která bude pomáhat v logistických skladech humanitární pomoci v obcích, řekl velitel úkolového uskupení na jižní Moravě Martin Žerava. Armáda pomáhala v postižených obcích více než měsíc, vystřídalo se tam přes 1000 vojáků.

Hodonín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžká armádní technika odjela za doprovodu vojenské policie. | Foto: Lenka Horáková | Zdroj: ČTK

Armádní vozidla odjela na etapy. První vyrazilo z hodonínského areálu Ploma, kam se všichni sjeli, ve 12.00, poslední kolem 13.30.

„Odjíždíme jako kompletní úkolové uskupení. Odjíždí zemní stroje, které se podílely na likvidaci a odvozu sutin a veškerého odpadu, který po katastrofě vznikl. Podílely se také na zemních pracích,“ uvedl Žerava.

Těžká technika odjela za doprovodu vojenské policie do posádek Bechyně a Olomouc, logistika do Olomouce a Lipníka nad Bečvou a příslušníci velitelského stanoviště zamířili do Lipníka nad Bečvou a Opavy. „Přepravíme se po čtyřech skupinách. Předpoklad ukončení přesunu je ve večerních hodinách,“ řekl Žerava.

Podle něj v pondělí přijede jiný tým s 12 vojáky z povolání a s vysokozdvižnými vozíky nebo valníky. „Budou se podílet na zabezpečení skladů humanitární pomoci, která je v obcích,“ poznamenal Žerava. V postižených obcích by vojáci měli být do pátku 23. srpna. Armáda tam působila od 25. června.

Bouřka s kroupami a tornádem se přehnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Zemřelo šest lidí. Živel poničil 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Bouře způsobila škody za miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme