Prezident Zeman se k ničivému tornádu vyjádří až v sobotu. Zatím poslal vzkaz jen přes mluvčího

Zpustošené domy, převrácená auta i oběti na životech. Takový je výsledek ničivého tornáda, které se v noci na pátek přehnalo přes jih Moravy. Do postižených obcí proto v posledních hodinách míří pomoc ze všech koutů republiky. A veřejný prostor zaplavila také slova podpory zejména od politických špiček. Ovšem jedna státnická reakce stále chybí: k živelní katastrofě se dosud osobně nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Poslal jen vzkaz přes mluvčího.

Praha (Aktualizováno: 19:20 25. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil na pražském Vítkově pietního aktu uspořádaném 8. května 2021 u příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války.

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil na pražském Vítkově pietního aktu uspořádaném 8. května 2021 u příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila na svých sociálních sítích v nočních hodinách lítost nad přírodní katastrofou, která v Jihomoravském kraji zdemolovala některé obce, prezident Miloš Zeman coby nejvyšší český státník k ničivému tornádu dosud osobně nepromluvil.

Ve čtvrtek večer pouze poslal vzkaz přes mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Prezident republiky vyjadřuje účast občanům, kteří čelí dramatickým následkům řádění přírodního živlu,“ napsal mluvčí na twitteru. 

Server iROZHLAS.cz se proto snažil Ovčáčka kontaktovat s dotazem, zda se prezident chystá na podporu zpustošeného regionu vystoupit osobně, případně kdy. Mluvčí měl však telefon vypnutý a na dotazy zaslané e-mailem zatím nereagoval.

Telefon v pátek ráno nezvedl ani hradní protokolář Vladimír Kruliš, ani Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Stejně tak neodpověděli na SMS zprávy s dotazem, zda hlava státu chystá veřejné prohlášení.

Ovčáček nakonec na twitteru zveřejnil informaci, že Zeman k přírodní katastrofě vystoupí až v neděli pořadu Partie TV Prima.  Později mluvčí prezidenta informoval, že mimořádný projev Miloše Zemana odvysílá  CNN Prima NEWS v sobotu v 18.50.

Podobně se přitom prezident zachoval po vypuknutí vrbětické kauzy. Potom, co se ukázalo, že za mohutnými výbuchy v roce 2014 stojí podle českých tajných služeb ruští agenti, si vzal týden na rozmyšlenou.

Krátce před polednem pak z Hradu přišlo oznámení o vyslání vojáků Hradní stráže na místo katastrofy. Postiženým obcím mají pomoci s odstraňováním škod. „Prezident republiky vyslovuje nesmírnou lítost nad ztrátou lidských životů, vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým po obětech, přeje brzké uzdravení zraněným a vyjadřuje solidaritu s občany, kteří následkům přírodní katastrofy čelí,“ napsal k tomu dále Ovčáček.

Podpora obcí

Záhy po živelní pohromě veřejný prostor zaplavila slova podpory ze všech koutů republiky. Z politických špiček byl mezi prvními premiér Andrej Babiš (ANO), který přislíbil veškerou dostupnou pomoc. Na místo se vypravil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) či šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).

A obyvatelům postižených obcí vyjádřila podporu také už zmíněná prezidentka Čaputová. „Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě. Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly,“ napsala na facebooku.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme