Hoffmann je zpátky na svobodě

Bývalý komunistický funkcionář Karel Hoffmann opustil pražské pankrácké vězení. Státní zástupce se vzdal práva stížnosti. O předčasném propuštění Hoffmanna rozhodl dopoledne pražský městský soud. Vyhověl tak žádosti vězeňských lékařů, podle kterých se zdravotní stav osmdesátiletého bývalého politika v posledních týdnech zhoršil. Hoffmann byl ke čtyřem letům vězení odsouzen za to, že na začátku invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nařídil vypnout rozhlasové vysílání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hoffmann znovu na svobodě

Karel Hoffmann znovu na svobodě | Foto: Michal Krumphanzl

Karel Hoffmann, bývalý komunistický politik si neodsedí trest za sabotáž. Pražský městský soud ho dnes propustil z vězení. Hoffmann nastoupil do vězení 9. srpna, tedy před necelým měsícem. Lékaři tehdy konstatovali, že je tento 80letý muž výkonu trestu schopen. Dnes bylo jejich doporučení propustit a soudkyně Pavla Augustinová se svým senátem rozhodla na základě tohoto doporučení. "Důvodem jsou zdravotní komplikace, které u odsouzeného nastaly poté, co byl přijat k výkonu trestu odnětí svobody. Choroby, kterými trpěl už v době nástupu, se během toho měsíce zhoršily, protože to stresující prostředí člověku v jeho věku neprospívá."

Státní zastupitelství má v tomto případě 3 dny na to, aby podalo proti rozhodnutí soudu stížnost. Jak ale Radiožurnálu řekla náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová, tuto možnost nevyužije. "My jsme se ztotožnili se stanoviskem městského soudu v Praze, že zdravotní stav odsouzeného je závažný. Z toho důvodu jsme nevyužili svého práva a stížnost nepodali."

Rozhodnutí soudu tedy nabylo účinnosti a Karel Hoffmann stráví už dnešní noc doma.

Hoffmann byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že na začátku invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nařídil vypnout rozhlasové vysílání. Byl jediným komunistickým politikem odsouzeným v souvislosti se vstupem armád pěti zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa. Do pankráckého vězení nastoupil Hoffmann 9. srpna, a stal se tak nejstarším vězněm v České republice. Jeho pobyt za mřížemi mohla také předčasně ukončit prezidentská milost. Prezident Václav Klaus už dříve řekl, že o ní uvažuje.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme