Hoffmanna poslal soud do vězení na čtyři roky

Čtyři roky ve věznici s dozorem by měl strávit vysoký předlistopadový funkcionář komunistické strany Karel Hoffmann. Rozhodl o tom pražský městský soud. Podle verdiktu se měl dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele v souvislosti se srpnovými událostmi roku 1968. Hoffmann však jakoukoli vinu popírá, a proti rozsudku se hned odvolal k vrchnímu soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hoffmann

Karel Hoffmann | Foto: Stanislav Zbyněk

Osmasedmdesátiletý Karel Hoffmann původně čelil obžalobě z vlastizrady - pro ni ale podle soudu nejsou důkazy. Také Hoffmann od počátku procesu tvrdí, že se vlastizrady nedopustil, a v tomto směru rozsudek vítá. "Za pozitivní považuji to, že soudu bylo vyvráceno všechno to, co po 8 let zde bylo šířeno jak Úřadem pro vyšetřování zločinů komunismu, tak Mětsksým státním zastupitelstvím, že jsem se dopustil vlastizrady. Myslím, že rozsudek soudu toto vyvrátil a dokázal, že to byly účelové lži." Předsedkyně senátu zdůvodnila rozhodnutí soudu tím, že obžaloba z vlastizrady byla postavena na tom, co se obecně ví, ale důkazy pro to chybějí.

Zneužití pravomoci veřejného činitele se měl Hoffmann dopustit tím, že v noci z 20. na 21. srpna 1968 nařídil jako šéf Ústřední správy spojů svým podřízeným, aby zastavili provoz vysílačů Československého rozhlasu. Chtěl tak zabránit odvysílání usnesení ústředního výboru komunistické strany, které okupaci československa vojsky varšavské smlouvy odsoudilo. Snažil se naopak o to, aby první zprávou, která se dostane k veřejnosti, bylo prohlášení kolaborantské vlády schvalující intervenci.

Hoffmann označuje celou kauzu za politicky motivovanou a veškerou vinu odmítá. "Ani to neodpovídá skutečnosti, ale chápu to, protože politický a mediální tlak je tak silný, že zřejmě není zatím dostatek podmínek pro to, abychom se dočkali osvobozujícího rozsudku."

Dnešní rozsudek stále není pravomocný, Hoffmann se proti němu odvolal k vrchnímu soudu. Státní zástupkyně Dagmar Máchová považuje rozsudek za přijatelný. Odvolání proto ještě zváží. "Pakliže soud neprokázal spojení s cizí mocí, tak ta právní kvalifikace je akceptovatelná. Zřejmě to budu akceptovat i já."

Soudkyně teď celý spis posílá ministru spravedlnosti Pavlu Rychetskému k posouzení, zda prezidentovi Václavu Klausovi doporučí, aby Hoffmannovo stíhání zastavil. Ministr má zhodnotit, jestli jeho případ podléhá přezkumnému řízení v rámci prezidentské amnestie, kterou Václav Havel vyhlásil v roce 1993.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme