Mexičani, Španělé i Turci. Dobrovolníci z celého světa uklízejí židovský hřbitov v Holešově

Do Holešova na Kroměřížsku přijeli dobrovolníci z Mexika, Španělska, Turecka a Francie. Budou uklízet tamní židovský hřbitov. V Holešově žilo v minulosti až sedmnáct stovek Židů. Komunitu zničili nacisté.

Holešov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci uklízejí židovský hřbitov v Holešově

Dobrovolníci uklízejí židovský hřbitov v Holešově | Foto: Pavel Sedláček

Náplní práce dobrovolníků je vyhrabat hřbitov, posekat trávu, očistit náhrobky a ošetřit jejich kovové části. Dobrovolníci opraví letos deset hrobů. Na hřbitově je jich okolo patnácti stovek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Snad bude kamarádům chutnat. Dobrovolníci uklízí v Holešově a vzájemně se poznávají

Dobrovolníci hřbitov uklízejí dvanáctým rokem. Po dvou zástupcích mezi nimi mají Mexiko, Turecko, Francie a Španělsko.

Se zkušenostmi s dobrovolnických setkání v Kanadě nebo na Islandu přijela do České republiky jednatřicetiletá Mexičanka Rosa Anahi Lopezová Cardonová, která je nejstarší účastnicí holešovského kempu. „Chtěla jsem poznat místní kulturu, nová místa a lidi,“ řekla Cardonová.

V minulosti pracovala jako dobrovolnice také na táboře v domovském Mexiku pro děti trpící cukrovkou. „Jsme bohužel první na světě, co se týká dětské cukrovky. Je to i kvůli velké spotřebě coca-coly,“ říká.

Dobrovolníci uklízejí židovský hřbitov v Holešově | Foto: Pavel Sedláček

Naopak nejmladší účastnicí holešovského kempu je osmnáctiletá Judith Pobrezová z Francie. Úpravy hřbitova pro ni představují první zahraniční dobrovolnickou zkušenost. Holešov si vybrala i proto, že její dědeček byl židovského původu.

„Líbilo se mi, že můžu přijet upravovat původní židovskou památku. Je nás tu hodně národností, chci se zdokonalit v angličtině a získat zkušenosti s mezinárodním prostředím,“ uvedla Pobrezová, která po prázdninách začne v Lyonu studovat práva.

Dobrovolníci pomohou také s organizací festivalu židovské kultury. Zbytek času chtějí poznávat kraj a památky. Tradičně je čeká výlet do Kroměříže a na Svatý Hostýn.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme