‚Znehodnocují kulturní památku.‘ Město vypovědělo smlouvy venkovním stánkařům v Pražské tržnici

Venkovní stánky musí z holešovické tržnice v Praze do konce února zmizet. Město asi dvacítce prodejců na konci minulého roku vypovědělo nájemní smlouvu. Zároveň jim ale nabídlo místo v jedné z vnitřních hal. Celý areál tržnice chce město zkultivovat a venkovní prodej už neplánuje obnovit. S tím někteří prodejci nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holešovická tržnice | Foto: Petr Merta | Zdroj: CNC / Profimedia

„Je to nesmysl, nebudou tam chodit lidi. Do tržnice bude chodit ještě míň lidí,“ říká žena v hnědém kulichu, která sedí za pokladnou i se psem. Ostatní oslovení trhovci na mikrofon mluvit nechtějí. Všichni se ale obávají toho stejného, tedy že kvůli stěhování ztratí zákazníky.

Návrat kolejí na Václavské náměstí. Dopravní podnik chce do tří měsíců vybrat projektanta trati

Číst článek

„V létě je příjemnější chodit venku, ale ono ani v zimě to nevadí. Jenom když prší, tak je to nepříjemné,“ odpovídá žena, která sem podle svých slov chodí nakupovat pravidelně.

Stromy místo stánků

Areál tržnice je od roku 1993 kulturní památkou. Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka z uskupení Praha Sobě se ke stavbám s prvky novorenesance a secese venkovní stánky nehodí.

„Tu kulturní památku znehodnocují, zakrývají, shazují ji někam, kam vůbec nepatří,“ uvádí Vyhnánek. Místo stánků chce město mezi halami bývalých jatek vysázet stromy. Zkultivovat plánuje do budoucna celý areál tržnice, dodává Vyhnánek.

„Chceme zkultivovat vůbec veřejná prostranství v rámci tržnice a chceme postupně rekonstruovat jednotlivé haly. Ale dopředu avizuji, je to opravdu proces minimálně na deset let, nicméně chceme, aby už nějaké konkrétní kroky byly vidět,“ dodává náměstek primátora.

Čas na vystěhování mají stánkaři do konce února. Někteří z nich ale věří, že se jim podaří rozhodnutí magistrátu ještě zvrátit.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme