Holešovská průmyslová zóna za miliardu zatím přilákala jedinou firmu
Největší průmyslová zóna v Česku - Holešov na Zlínsku - měla být už několik let místem, kde sídlí desítky prestižních firem. Jenže Zlínskému kraji se podařilo nalákat na 300hektarovou zelenou louku zatím jen jeden podnik. Investice do areálu se už přitom z krajské a státní pokladny vyšplhaly na více než jednu miliardu korun. Zlín ale stále doufá, že se mu nemalá investice nakonec vyplatí.
Jiří Němec, předseda představenstva společnosti Industry servis, která holešovskou zónu spravuje, stojí na střeše centrální budovy celého areálu. Kolem dokola leží stovky hektarů prázdné plochy. Na zelené louce vyčnívá jen jedna výrobní hala firmy Pokart. Její zaměstnanci doufají, že v zóně nezůstanou sami.
„Zatím nám to nevadí, žádné nové kontakty v rámci zóny nejsou, protože jsme tady sami. Ale naplnilo to očekávání hlavně v tom, že jsme byli schopni rozšířit své portfolio výrobků,“ říká obchodní ředitel firmy Pokart Zdeněk Marušák.
Reportáž Petry Benešové z největší průmyslové zóny v Česku v Holešově na Zlínsku
Zlínský kraj budoval zónu jako chloubu regionu, sídlit v něm měla i automobilka Hyundai. Areál za více než miliardu korun chtěl investory lákat už před několika lety. Jenže vrcholila ekonomická krize, což plány zbrzdilo. A další problémy následovaly. Výstavbu v zóně napadli ekologové, podle kterých se s příchodem firem znečistí zdroj pitné vody. Jiří Němec to ale odmítá.
„Faktem ale pak je na druhé straně, že jim nevadí řada jiných a mnohem komplikovanějších a riskantních projektů, protože ochranné pásmo vodního zdroje je pět kilometrů kolem celého Holešova,“ namítá Němec.
Občanské sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko tvrdí, že kraj sliboval v areálu jen lehkou výrobu, a ne těžký průmysl. A výsadbu ochranné zeleně. To se prý nesplnilo. I když vedení zóny říká, že výhrady ekologů nejsou vážný problém, jediná firma v areálu má jiný názor. Vedoucí technického úseku Štefan Vrobel řídil stavbu haly.
„Měli jsme velké omezení, protože vlastně tady toto je zdroj druhé pásmo ochrany pitné vody, máme tady havarijní jímky. Takže myslím si, že na to, že je to průmyslová zóna, že jsou to dost drsné podmínky pro nás,“ tvrdí Vrobel.
Argumenty ekologů nedávno odradily například výrobce pneumatik společnost Mitas. Plán, že se přestěhuje do Holešova, se nelíbil ani místním lidem z okolí. Výkonný ředitel zóny Jakub Černoch to vidí jako velkou ztrátu.
Kvůli posudku na průmyslovou zónu v Holešově podala radnice žalobu
Číst článek
„Rozhodla se, že vzdá se ten boj s větrnými mlýny. Přesto všechno tohle je řekněme drobná komplikace v té investici a vyžaduje větší trpělivost,“ uvádí Černoch.
Jestli opravdu budou investoři trpěliví, ukážou až další jednání. Podle Černocha zóna láká dalších dvacet firem a přinést má až 12 tisíc pracovních míst. Kraj doufá, že se areál zaplní, dodává náměstek hejtmana z ODS Libor Lukáš.
„Pevně věřím tomu, že budoucnost prokáže, že tento záměr je životaschopný a Zlínskému kraji pomůže,“ říká Lukáš.
Jak se k budoucnosti nákladné a přitom téměř nevyužívané plochy postaví budoucí krajská politická reprezentace? Odpovědi vám dnes v podvečer nabídne předvolební Speciál Martina Veselovského. Začíná po zprávách v 17 hodin. Poslouchat můžete v přímém přenosu na Radiožurnálu. Na našem webu Zprávy.rozhlas.cz nabízíme online videopřenos.
Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích
Číst článek