Holešovská výzva odmítá nepřímé srovnání s nacisty

Takzvaná Holešovská výzva není protestem lidí proti vládě a jejím krokům, ale proti demokratickému systému. V České televizi to řekl ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Reagoval tak na vlnu protestů, které se konaly v posledních dnech. Kabinet se podle ministra Kalouska ani přes demonstrace nevzdá plánu na snižování státního deficitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protest na Václavském náměstí, který pořádala Holešovská výzva. | Foto: Filip Jandourek

„Odlišujme od sebe legitimní protesty lidí, kteří mají jiný názor a protestují proti tomu, jak chce vláda konsolidovat veřejné rozpočty. A rozlišujme od sebe protesty lidí, kteří protestují proti tomu, že je tady vůbec demokratický systém, který má své instituce, a ty instituce mají své poslání,“ řekl Miroslav Kalousek.

Ministru Kalouskovi ale v České televizi oponoval hejtman Jihomoravského kraje, sociální demokrat Michal Hašek. Podle něj lidem dochází trpělivost i dech.

„Když vidí, jakým způsobem dnes postupuje vláda, jakým způsobem konsoliduje veřejné finance, nebudeme v rozporu v tom, že je třeba konsolidovat veřejné finance, ale tisíckrát se budeme lišit v cestách, jakými toho dosáhneme,“ uvedl Michal Hašek.

Vládě vytkl například to, že trpělivě budovaný sociální smír rozvrátila a stačil jí na to rok a půl.

Samotní autoři Holešovské výzvy také odmítají výroky ministra financí Miroslava Kalouska. Podle Vlastibora Čermáka jde Holešovské výzvě o zavedení skutečné demokracie.

„Já se domnívám, že pan kalousek je velký dezinformátor, protože ve svém úvodu řekl, že demokratické principy chce Holešovská výzva narušit. My naopak chceme, aby tady vznikla opravdu demokracie, aby konečně lidé věděli, že fungují soudy, že fungují instituce,“ řekl Vlastibor Čermák.

Ministr Kalousek v debatě také nepřímo zmínil Adolfa Hitlera, když řekl, že o novém spravedlivém řádu mluvil kdysi i jakýsi malíř pokojů v Německu.

Renáta Prátová, Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme