Holit, nebo neholit? Hasiče rozdělil spor o bradky

Mezi hasiči doutná spor kvůli bradkám. Podle platných předpisů mohou členové výjezdových jednotek nosit maximálně krátký knír. Jenže někteří z nich si stěžují, že pravidla zamrzla v čase - jsou zbytečně tvrdá a neodpovídají současnému vybavení. Generální ředitelství hasičského záchranného sboru proto dokonce zadalo odborné posudky, aby zjistilo, jestli jsou vousy skutečně nebezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči na nástupu | Foto: Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje

„Prostě ušetřit třeba ráno čas, kdy se opravu před každým nástupem na směnu musíme oholit a upravit. To je třeba důvod, proč nosím bradku já,“ říká hasič Jakub, který si raději nepřeje uvést celé jméno ani jednotku.

Vyhláška platí jedenáct let. Dýchací přístroje jsou teď ale podle hasičů spolehlivější a masky těsnější. „Předpis byl vytvářen v době, kdy vlastně ještě nebyly izolovány dýchací přístroje přetlakové. Už tedy není na místě a mohl by se zmírnit a upravit,“ vysvětluje profesionální hasič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zasahující hasiči nemůžou nosit vousy - takový výsledek mají studie, které si nechalo zpracovat ředitelství záchranného sboru

Pravděpodobnější je ztráta zásoby vzduchu než to, že zasahující hasič něco vdechne, popisuje hlavní riziko velitel požární stanice v Chrudimi Petr Drápalík.

„Například jestli budete izolační přístroj používat třeba 40 minut, tak při netěsnosti se můžete dostat klidně na kratší úsek, na poloviční nebo třeba na třetinový. Takže potom není ten efekt práce takový,“ vysvětluje dál profesionální hasič.

Spor o bradky se rozhodlo vedení Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru vyřešit tak, že zadalo posudky. O odborná stanoviska požádalo Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany a Výzkumný ústav bezpečnosti práce.

„Oba se shodly na tom, že nošení bradky v těsnící linii masky nebo polomasky ohrožuje bezpečnost jejich nositelů,“ popsal výsledek posudků šéf Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba.

Místopředseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek označil celou problematiku vousů a bradek za trošku úsměvnou. „Když sleduju v průběhu několika let, jak spor jednoho hasiče se svým nadřízeným vygradoval až po řešení u pana generálního ředitele, u ombudsmanky policie a hasičů, přijde mi to úsměvné,“ poznamenal.

Podle něj si příslušníci hasičských sborů délku vousů či bradky hlídali vždycky. „Musím říct, že za léta své služby, pokud některý z kolegů používali knír nebo bradku, sami si kvůli své bezpečnosti hlídali, aby oblast obličeje u těsnící linie vnitřní polomasky, která se nachází uvnitř masky, měli oholenou,“ vysvětlil.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme