Za kácení v rozporu se zákonem padla pokuta půl milionu. Po těžbě zbyly rozsáhlé holiny

Pokutu půl milionu korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pražská firma Textron Consulting za to, že na více než třech hektarech lesa na Šumpersku vytěžila dřevo holosečným způsobem a ohrozila tak životní prostředí v okolních lesích. Firma úmyslnou těžbu zdůvodnila poškozením lesa kůrovcem a větrem a provedla ji přesně k hranici jejího lesního pozemku.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační snímek holé lesní plochy (holoseče) | Zdroj: Hnutí Duha

Podle ředitele oblastního inspektorátu inspekce životního prostředí v Olomouci Radka Pallóse uložená sankce nabyla v červenci právní moci.

Společnost Textron Consulting v roce 2012 podle Pallóse těžila dřevo holosečným způsobem na vlastním lesním pozemku v katastrálním území Crhov, jehož výměra byla 33 574 metrů čtverečních.

Inspekce životního prostředí udělila pokutu 200 tisíc korun firmě Orlík rodiny Schwarzenbergů

Číst článek

„Následkem toho vznikla plocha zhruba 4,27 hektaru holin a nezajištěných kultur na lesních pozemcích. Těžba byla provedena v rozporu se zákonem o lesích, podle kterého je zakázána mýtní úmyslná těžba v porostech mladších 80 let,“ upozornil Pallós.

Zvětšením plochy holin a nezajištěných kultur vzniklo nebezpečí zhoršení podmínek pro obnovu lesního porostu. Zvýšila se například plocha půdního povrchu, na kterou může přímo dopadat déšť a způsobovat erozi.

Podle inspekce holosečná těžba ohrozila i lesní porost na okolních pozemcích, jelikož se snížila jeho odolnost vůči větru a kůrovci.

„Za zjištěný stav nese společnost Textron Consulting plnou odpovědnost. K ohrožení životního prostředí v lesích došlo na základě úmyslného jednání, které vychází z činnosti společnosti, tedy získání dřeva za účelem zisku,“ dodal Pallós. Vyjádření firmy se redakce snaží získat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme