Přísun jídla a sedátko pro odpočinek. Města zkouší bojovat s přemnoženými holuby vlastními holubníky

Řadu měst v Česku dlouhodobě trápí přemnožení holubi. Začíná se proto objevovat nový trend stavění městských holubníků. Ptáci tam mají pravidelný přísun potravy a vody, takže se tam vracejí. Odborníci jim tam zároveň odebírají vajíčka, která nahrazují atrapami. Postupně se tak daří snižovat holubí populaci. Svůj městský holubník si postavila i Praha, nachází se poblíž Staroměstského náměstí v centru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub domácí

S přemnoženými holuby a jejich trusem se potýká skoro každé větší město | Zdroj: Shutterstock

Stoupáme do starého měšťanského domu poblíž Staroměstského náměstí, kde se část půdy proměnila v holubník. Uprostřed dřevěné vestavby jsou pítka a krmítka, na stěnách pak police s boxy na hnízdění a sedátka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá a jak funguje městský holubník v centru Prahy, na to se byla podívat Tereza Janouškovcová Bartůňková

„Na jídlo tady mají plastové zásobníky, aby ho ve chvíli, kdy tady zrovna nikdo není, měli dostatek,“ ukazuje Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. O holubník pečuje ve spolupráci se Záchrannou stanicí hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy.

„Ty stříšky jsou holubí sedátka, každý by měl mít svoje odpočívací místo, když zrovna nehnízdí.“ Cílem je, aby se sem holubi z okolí stahovali a neškodili na budovách.

Odborníci také z hnízd odebírají vejce a nahrazují je umělými. Šetrným způsobem tak regulují holubí populaci. „Ideální je vejce vyměnit, dokud tam není zárodek holoubátka, aby to bylo ještě humánní,“ dodává Brabencová.

Posedávání na balkonech a znečišťování domů překazí holubům v Praze sokolové. Čeká je výcvik

Číst článek

S přemnoženými holuby se potýká skoro každé větší město. Jeden holub průměrně vyprodukuje až dvanáct kilogramů trusu za rok, který ničí fasády domů nebo sochy. Holubník nechalo hlavní město vybudovat loni a ptáci si na něj zatím teprve zvykají.

„Testujeme, zda to bude fungovat. Kapacita holubníku je 150 holubů, 75 párů. V objemu holubů, kteří jsou po celé Praze, by určitě bylo vhodné mít holubníků mnohem více,“ říká vedoucí pražské záchranné stanice Veronika Kraslová. Další projekty holubníků už se připravují, například na Žižkově.

Poslechněte si celou reportáž o městském holubníku nahoře v článku.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme