Pyrotechnici zajistili nevybuchlou pumu v Liberci. Tisíce evakuovaných lidí se můžou vrátit domů

Pyrotechnici v Liberci kolem půlnoci zajistili nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války tak, že je bezpečná. Kvůli jejímu nálezu u hokejové Home Credit Arény byly v uplynulých několika hodinách evakuovány tisíce lidí. Mohou se tak vrátit domů a končí také uzávěry komunikací, řekla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Aktualizováno Liberec (Aktualizováno: 1:43 26. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace lidí trvala zhruba šest hodin, pyrotechnikům k zajištění pumy poté stačilo zhruba 20 minut. „Povedlo se jim pumu zajistit na místě a je neškodná. Během noci si ji pyrotechnici odvezou,“ dodala Sochorová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s libereckým primátorem Jaroslavem Zámečníkem a policejní mluvčí Dagmar Sochorovou.

Leteckou pumu z druhé světové války našli v Doubské ulici ve středu při výkopových pracích během bagrování kolem 14.30. Pyrotechnik následně nařídil evakuaci okolí.

„Jde o leteckou pumu rozměrů 75 centimetrů v délce a 30 centimetrů v průměru. A zřejmě pochází z bombardování libereckého letiště z konce druhé světové války,“ popsal pumu pro Radiožurnál liberecký primátor Jaroslav Zámečník (za Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký dopravní podnik poskytl pro evakuaci pět autobusů, jedno hasiči a využívaly se i přepravní dodávky dobrovolných hasičů. Nasazeno bylo 25 hasičských jednotek. Hasiči během evakuace vyklidili hokejovou arénu, obchodní dům na ulici Milady Horákové, restaurace, fitcentra a obyvatele domů ve vzdálenosti 750 metrů od nálezu.

Policisté postupně uzavřeli ulice Doubskou, Nákladní a Milady Horákové. Během manipulace s pumou byla uzavřena také čtyřproudá rychlostní silnice R35.

U hokejové haly v Liberci našli leteckou pumu, nyní ji zkoumají přivolaní pyrotechnici | Zdroj: čt24

Svoji základnu v Šumavské ulici, kde mají i operační středisko, museli opustit také hasiči. Náhradní zprovoznili v Jablonci.

Lidé byli převáženi do základních škol Dobiášova a Ještědská. Město počítalo i s tím, že tam lidé možná budou muset být přes noc.

Evakuace kvůli municím

Evakuaci kvůli munici zažili v poslední době například lidé v Plzni, kde policie spolu s hasiči evakuovala asi 20 tisíc lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici.

V listopadu 2016 bylo v Brně evakuováno asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z druhé světové války.

Hned dvakrát museli své domovy opustit obyvatelé obcí v blízkosti muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli explozím v muničních skladech v roce 2014 muselo týden po výbuchu z 16. října 2014 odejít do bezpečí asi 770 lidí z Vrbětic a části obcí Vlachovice a Lipová a také z areálu bývalých Vlárských strojíren.

Další evakuace nastala po druhém výbuchu 3. prosince 2014 a dotkla se asi 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců strojíren.

Evakuační centrum na ZŠ Dobiášova v Liberci | Foto: Michal Jemelka | Zdroj: Český rozhlas

ib, vlk, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme