Agentura najatá Home Creditem sbírala informace o Fischerovi. Senátor podá trestní oznámení

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nez.) se rozhodl podat trestní oznámení kvůli pročínským aktivitám agentury C&B, kterou platila firma Home Credit International miliardáře Petra Kellnera. Fischer to v úterý oznámil novinářům. Policie by podle něj měla prověřit, zda nešlo o přípravu trestné činnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Nezávislý senátor Pavel Fischer | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle ředitele agentury Tomáše Sazimy je senátorův záměr buď nepochopením práce agentury, nebo snahou vytvářet lživou konstrukci. Mluvčí Home Creditu Milan Tománek sdělil, že firma nemá z případného policejního vyšetřování obavy.

„Mohlo jít o cílenou snahu ovlivnit činnost Parlamentu,“ uvedl Fischer k informacím serveru Aktuálně.cz. Podle nich agentura měla vylepšit obraz Číny v Česku a pokoušela se ovlivňovat obsah médií i politiky. Fischer – kritik čínského režimu – byl podle serveru předmětem „interního monitoringu PF“.

Reakce Home Creditu: PR agentura měla oslabit extrémy v diskusi a zlepšit česko-čínské vztahy

Číst článek

„Nevím, co to znamená,“ reagoval na to senátor. Dodal ale, že policie má za úkol mimo jiné ochranu ústavních činitelů. Podrobnosti trestního oznámení nechtěl zatím prozradit, text chce ještě konzultovat s právníky.

Tweety o Ujgurech

Sazima v reakci uvedl, že interní monitoring je „monitoring k interním potřebám agentury, nikoli klienta“. „Ten o tomto monitoringu ani nevěděl, ani si jej neobjednal,“ uvedl Sazima bez uvedení, kdo klientem je. „Podotýkám, že vždy se jednalo o analyzování otevřených zdrojů, jako jsou sociální sítě či média,“ dodal.

Sazima zaslal i příklady monitoringu Fischera. Jde o několik e-mailů z letošního července adresovaných Sazimovi. Odesílatel, jehož jméno je začerněno, popisuje Fischerova vyjádření v médiích či na sociálních sítích například k ústavní žalobě na prezidenta, kauze varování českých úřadů před čínskou firmou Huawei nebo krocích Ruska v mezinárodních vztazích.

‚Měly by nám blikat červené kontrolky.‘ Šéfredaktor Aktuálně.cz o kampani Home Creditu na podporu Číny

Číst článek

„Nejvíce rezonovaly tweety (Fischera) o násilí na Ujgurech, proti kterému se nevyslovila ČR, a tweet o ruském vměšování do italské politiky. Zde Fischer obvinil Rusko, že se snaží destabilizovat EU,“ napsal například neznámý odesílatel Sazimovi.

Proč agentura Fischera monitorovala, Sazima nesdělil. Uvedl jen, že nešlo o činnost s cílem ovlivnit fungování Parlamentu, že Fischerův záměr „vychází buď z hlubokého nepochopení práce jakékoliv PR agentury, nebo z účelové snahy vytvářet a rozvíjet lživou konstrukci o údajném vylepšování obrazu čínského komunistického režimu v ČR“, dodal.

Home Credit: je to kampaň

Mluvčí Home Creditu se už dříve proti informacím Aktuálně.cz ohradil. „Home Credit je přesvědčen, že se jedná o cílenou, široce a dlouhodobě vedenou kampaň, ve které nechybí ani trestněprávní aspekt. Zveřejněné materiály jsou evidentně kradené a nelze vyloučit, že jsou i pozměněné. Proto Home Credit bude nadále postupovat a komunikovat v celé věci pouze právní cestou,“ sdělil tehdy Tománek.

Nyní uvedl, že se firma vyšetřování kvůli Fischerovu oznámení neobává a je připravena s vyšetřovateli spolupracovat.

Fischer na jaře pozval Kellnera na jednání zahraničního výboru horní komory. Důvodem byla spolupráce Kellnerovy investiční skupiny PPF s čínskou firmou Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Založení institutu i útoky na kritiky. Home Credit platil kampaň na podporu Číny, píše Aktuálně.cz

Číst článek

Kellner pozvání odmítl, místo toho se sešel s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Ujistil ho údajně, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro Huawei.

PPF je majoritním vlastníkem telekomunikačního operátora O2 a vlastní největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí Cetin. Obě firmy technologie Huawei využívají, stejně jako další dva tuzemští mobilní operátoři.

O Huawei se navíc mluví jako o možném dodavateli technologií pro mobilní sítě takzvané páté generace (5G). Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme