‚Jsou paranoidní.‘ Univerzita Karlova reaguje na kritiku spolupráce s Home Creditem: Není se čeho obávat

Univerzita Karlova navázala tříletou spolupráci za jeden a půl milionu korun s firmou Home Credit. Podle členky akademického senátu Olgy Lomové je ale taková spolupráce problematická. „Univerzita si musí dávat pozor, aby nebyla spojována s podniky, které nemají transparentní pozadí a jednoznačně pozitivní pověst,“ řekla pro iROZHLAS.cz ředitelka Ústavu Dálného východu. Na twitteru kritizoval Home Credit i analytik Člověka v tísni Daniel Hůle.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:41 9. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home Credit podepsal smlouvu s Univerzitou Karlovou.

Home Credit podepsal smlouvu s Univerzitou Karlovou. (ilustrační foto) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Jedním z hlavních problémů je podle Lomové to, že Univerzita Karlova se podpisem smlouvy zavázala, že se zdrží všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst Home Creditu, jak stojí ve veřejně dostupné smlouvě. „Je to v příkrém rozporu s akademickými svobodami,“ uvedla.

Univerzita Karlova uzavřela partnerskou smlouvu s Home Creditem. Během tří let dostane 1,5 milionu korun

Číst článek

Podle kancléře Univerzity Karlovy Milana Prášila ale tento bod smlouvy nemůže ohrozit svobodu výzkumu na univerzitě. „Není se čeho obávat. Nemůžeme žádnou smlouvou podobného charakteru zasahovat do základních hodnot,“ uvedl pro iROZHLAS.cz. „Pokud se jedná o vědeckou práci, tak musíme ctít vyšší pravidlo a to je pro nás akademická integrita a svoboda bádání,“ dodal.

Podezření z postranních úmyslů vyvrací i Home Credit. „Opravdu nemusejí mít obavu. Ta smlouva je přesná v tom, co se snažíme dělat a proč to děláme. Nechápu, proč by se měli něčeho bát. Jsou paranoidní. Určitě si nekupujeme univerzitu a ani nic, co by se dalo nazvat akademickými svobodami,” řekl pro Seznamzprávy.cz mluvčí nebankovní společnosti Milan Tománek.

Sama Lomová sice tvrzení firmy za dostatečnou záruku nepovažuje, ale také spoléhá na akademickou svobodu. „Neberu to jako záruku, ale ta smlouva mě nemůže ovlivnit. Kdyby nějakým způsobem měl být pokus nás ovlivnit, tak to nemůže projít, protože máme akademické svobody,“ říká Lomová.

Profesorka také nesouhlasí s tím, že univerzita označuje v rámcové smlouvě Home Credit jako „hlavního partnera“. Chce proto kontrakt řešit i na čtvrtečním akademickém senátu.

Kvůli partnerství univerzity s firmou Home Credit se rozhodl odejít z Čestné rady absolventů profesor Jiří Přibáň. Uvedl to ve středu ráno na svém twitteru.

Z mého dopisu rektorovi: ... Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální.

V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám.

07:46 – 09. 10. 2019

163 1844

Podobně se od spolupráce distancovala také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. V prohlášení, které zveřejnila ve středu na svém webu, upozorňuje na problematické pasáže kontraktu.

Smlouva za 1,5 milionu

Smlouvou, kterou 30. září uzavřel rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a zástupce firmy Home Credit Jiří Šmejc, se firma zavazuje, že v příštích třech letech dá univerzitě celkem jeden a půl milionu korun. Investiční skupina PFF, kterou vlastní Petr Kellner a pod kterou Home Credit spadá, uvedla na twitteru, že bude podporovat zejména matematicko-fyzikální fakultu a fakultu sociálních věd.

Home Credit podepsal tříletou partnerskou smlouvu s @Univerzita Karlova: bude podporovat zejména @Matfyz | MFF UK a Institut ekonomických studií @fsv_uk. Znamená to nejen fin. podporu, ale i pomoc s vědeckými a výzkumnými programy, hostování zah. profesorů a granty pro studentské a vědecké práce.

10:53 – 02. 10. 2019

2 5

Podle Prášila právě s těmito dvěma fakultami měla původně společnost rozjednanou spolupráci. „Ve chvíli, kdy jsme se s ní dostali do kontaktu my jako univerzita, tak projevila zájem, aby měla uzavřenou rámcovou smlouvu na úrovni univerzity a následně by se do ní dodělávaly konkrétní smlouvy o spolupráci,“ vysvětluje Prášil, proč se rozhodla škola spolupracovat s Home Creditem.

Univerzita Karlova má uzavřená podobná partnerství ale i s dalšími institucemi. Jejím generálním partnerem je Česká spořitelna. Na stejné úrovni partnerství, jako je nyní Home Credit, je podle Prášila například i ČSOB.

Analýza 

Spolupráci podle Prášila ale univerzita zvažovala. Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy si proto podle něj nechala u neziskové organizace Člověk v tísni udělat analýzu. „Firma Home Credit, respektive její další společnosti se umístily na prvních čtyřech místech, co se týká serióznosti poskytování půjček a zodpovědnosti poskytování,“ řekl Prášil. Později upřesnil, že analýzu univerzita přímo nezadávala, ale „vzala do úvahy existující analýzu organizace Člověk v tísni“. 

To dokládá i analýza neziskové organizace z června roku 2019, ve které se v Indexu odpovědného úvěrování umístil Home Credit na čtvrtém místě. Před ním byl Kamali (spadá pod společnost Home Credit), Airbank a Cofidis.

Podle analytika Člověka v tísni Daniela Hůleho to ale neznamená, že Home Credit nemá v Česku problémy. „Hodnotíme aktuální podmínky nabízených úvěrů. Nehodnotíme firmy jako takové a skutečnost, že firma nejbohatšího Čecha vědomě vydělává na nezákonných exekucích, je prostě neomluvitelná. Rektor Zima bohužel Kellnerovi prodává kredit,“ napsal v neděli na twitteru.

Ve středu večer rovněž popřel Prášilovo tvrzení, že by Člověk v tísni pro univerzitu zpracovával analýzu.

Hodnotíme aktuální podmínky nabízených úvěrů. Nehodnotíme firmy jako takové a skutečnost, že firma nejbohatšího Čecha vědomě vydělává na nezákonných exekucích je prostě neomluvitelné. Rektor Zima bohužel Kellnerovi prodává kredit.

12:55 – 06. 10. 2019

10

Home Credit v Číně

Dobrou pověst nemá Home Credit podle Lomové zejména kvůli svým aktivitám v Číně. „V poslední době se v Číně množí články, které upozorňují na nekalé praktiky této firmy,“ vysvětlila s tím, že podnikání Home Creditu v Asii je založené na skrytých poplatcích, na které nejsou lidé náležitě upozorněni. Firma je proto podle ní kontroverzní v česko-čínských politických vztazích.

Spolek Sinopsis, který zaštiťuje Ústav Dálného východu, popsal jednání Home Creditu v Číně i v analýze, kterou uveřejnil na začátku září.

Proti článku se firma poskytující nebankovní půjčky ohradila v tiskové zprávě. „Články vypovídají o základní neznalosti principů finančního podnikání. Lidé ze Sinopsis tak definitivně potvrdili, ze jim nejde o fakta, ale pouze o manipulaci, poškozování dobrého jména společnosti Home Credit a skupiny PPF a šíření lživých informací,“ uvedla PPF v prohlášení.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme