Home Credit ruší smlouvu s Univerzitou Karlovou. ‚K tomu jsme směřovali,‘ řekl rektor po kritice kontraktu

Úvěrová společnost Home Credit odstupuje od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Firma nechce být nadále vtahována do iracionálních debat o smyslu spolupráce, sdělil ve čtvrtek mluvčí firmy Milan Tománek. Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry, se ve smlouvě o spolupráci z počátku října zavázal univerzitě ročně po tři roky poskytovat půl milionu korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:17 10. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home Credit podepsal smlouvu s Univerzitou Karlovou.

Firma Home Credit oznámila ukončení spolupráce s Univerzitou Karlovou. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Smlouva ale vyvolala vlnu kritiky, studenti proti smlouvě sepsali petici a byla vyhlášena sbírka.

Poškození dobrého jména a pověsti, ohradila se Filozofická fakulta proti spolupráci s Home Creditem

Číst článek

„Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ napsal mluvčí Home Creditu.

Stovky studentů a pracovníků univerzity vyzvaly ve čtvrtek rektorát, aby od smlouvy odstoupil. Kritizovali zejména to, že se firma Home Credit „neodpovědným úvěrováním podílela na obchodu s chudobou a významnou měrou přispěla k dnešnímu množství vedených exekucí“.

Studenti různých fakult také požadovali, aby akademický senát do budoucna stanovil jasná etická kritéria, s kým a za jakých podmínek Univerzita Karlova může do budoucna navazovat komerční spolupráci, aby tím nebylo poškozováno její dobré jméno. 

Odstoupit chtěla i univerzita

Odstoupit od smlouvy chtěla podle rektora Tomáše Zimy i Univerzita Karlova. „Rozhodnutí společnosti Home Credit International pouze urychlilo řešení, ke kterému Univerzita Karlova směřovala, a to v této spolupráci nepokračovat,“ uvedl v prohlášení k rozhodnutí firmy Zima, poté co se na vedení univerzity snesla kritika.

Tématem financování a sponzoringu Univerzity Karlovy se proto bude zabývat Akademický senát Univerzity Karlovy na svém zasedání 18. října. „Na jednání navrhnu zřízení komise Univerzity Karlovy, která připraví parametry a kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery,“ uvedl rektor. Členy komise by měl navrhnout akademický senát.

Home Credit se dnes rozhodl odstoupit od smlouvy s Univerzitou Karlovou. Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě před tím, než spolupráce byla vůbec zahájena. Přejeme Univerzitě Karlově vše dobré.

14:16 – 10. 10. 2019

6 54

Sbírka pro ‚Karlovku‘

Ve středu smlouvu kritizovala i filozofická fakulta či profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu, univerzita tím podle něj ztratila morální kredit. Univerzita Karlova už ve středu uvedla, že smlouva žádným způsobem neporušuje zásady akademických svobod.

Zastupitel Prahy 5 Adam Rut (Piráti) vyhlásil na facebooku pro univerzitu veřejnou sbírku. Chce tak shromáždit 1,5 milionu korun, které firma slíbila univerzitě během tří let poskytnout. Do čtvrtečních 14.00 hodin se na účtu Milion a půl pro Karlovku shromáždilo přes 80 000 korun.

Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Home Credit se ve smlouvě zavázal, že od akademického roku 2019/2020 bude univerzitě každý rok poskytovat půl milionu korun po dobu tří let. Podporovány měly být zejména Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme