Homolka nakoupila za milion skenery, v nemocnici ale nejsou

Státní Nemocnice Na Homolce pořídila před dvěma roky tři skenery, počítače a kopírku za téměř jeden a půl milionu korun. Celá transakce má ale dva háčky. Zařízení nakoupila od firmy Copymat, jejíž jednatel je také ředitelem dceřiné firmy nemocnice. Radiožurnál navíc zjistil, že nakoupené skenery vůbec v nemocnici nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Kodys

I když Nemocnice Na Homolce sídlí v pražském Motole, skenery, které si koupila, objevil Radiožurnál až v Pardubicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o sporném nákupu skenerů v Nemocnici Na Homolce

Proč sem nemocnice skenery poslala, nikdo z jejího vedení nevysvětlil. Nikdo také neřekl, proč je za téměř 1,5 milionu od firmy Copymat vůbec kupovala.

Za firmu Copymat jedná Petr Kutil. Ten je ale také generálním ředitelem a předsedou představenstva dceřiné firmy Nemocnice Na Homolce s názvem Holte Medical.

Kutil nejdříve tvrdil, že se o střet zájmu nejedná, protože je zaměstnancem dceřiné firmy, ale ne přímo nemocnice. Když ho Radiožurnál požádal o vyjádření na mikrofon, už jen mlčel, otevřel dveře a minutu a půl na ně ukazoval.

Podobným způsobem reaguje i vedení nemocnice. Ředitel Vladimír Dbalý už před měsícem slíbil odpovědi, přesto po opakovaných prosbách a telefonátech jen mlčí. Neodpověděl ani druhý muž nemocnice, ředitelův náměstek Michal Toběrný. Ten shodou okolností bydlí v pražském Podolí hned vedle pana Kutila a firmy Copymat.

Vše je v pořádku, tvrdí ministerstvo

Po několika urgencích se Českému rozhlasu k nákupu vyjádřil alespoň mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Ministerstvo je zřizovatelem nemocnice a mělo by kontrolovat její hospodaření.

„Nikde jsme neshledali žádné pochybení managementu. Pokud se dělá nějaký nákup, tak probíhá naprosto standardním výběrovým řízením, takže ani tam jsme neshledali žádné pochybení,“ uvedl Sršeň. Podrobnější informace o kontrole prý není možné získat.

Český rozhlas také už před několika týdny upozornil, že pro Nemocnici Na Homolce pracuje advokátní kancelář Šachta & Partners, aniž by bylo jasné, za jakých podmínek nemocnice právníky vybrala a kolik jim platí. Ani na tento dotaz vedení nemocnice nereaguje. Ministerstvo tvrdí, že je vše v pořádku.

Martin Hromádka, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme