Homosexuální svazky jsou v Česku pevnější než heterosexuální

Registrované partnerství uzavřelo v Česku za prvních pět let jeho existence celkem 1181 dvojic gayů a lesbických žen. Od července 2006 do konce letošního června se rozpadlo jen 89 svazků. Letos v prvním pololetí matriky zapsaly 70 partnerství a rozešlo se 15 dvojic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba homosexuálů. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že v roce 2006 to byl sice velký úspěch, ale nebylo to to nejpodstatnější. Nejpodstatnější byla cesta k tomuto úspěchu, přijetí zákona o registrovaném partnerství,“ uvedl dlouholetý gay-aktivista Jiří Hromada.

V této souvislosti zdůraznil, že zatímco na začátku gay hnutí v roce 1990 pouze deset procent občanů akceptovalo jinakost homosexuálů, v roce přijetí zákona to už bylo sedmdesát procent a vloni agentury ohlásily, že se akceptace zvýšila na 75 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gay-aktivista Jiří Hromada mluví o homosxuálních svazcích ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Rakousko nebo Španělsko mělo mnohem později registrované partnerství, ve Spojených státech je to stále ještě velká bitva. Myslím si, že u nás chybí ještě několik málo věcí, ale to hlavní klima, ten rovnoprávný život gay-lesbické minority už závisí spíš na té minoritě než na té majoritě,“ řekl Jiří Hromada.

Dodal, že už není potřeba tolik bojovat, ale o to více žít to, co už je.

V Česku se rozchází zhruba každé druhé heterosexuální manželství.

„Zajímavé je, že zatímco registrovaná partnerství tvoří třetina ženských dvojic, tak v rozchodech je to polovina. Takže u žen se méně setkáváme s registrací a více potom s rozchody,“ řekl Jiří Hromada.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme