Homosexuálové v Praze vysvětlovali své požadavky

Na 400 gayů, lesbiček a jejich příznivců přišlo odpoledne na pražské náměstí Míru vyjádřit podporu zákonu o partnerském soužití osob téhož pohlaví. Zákon schválila vláda, teď ho má projednat parlament. Šéf Gay iniciativy Jiří Hromada poděkoval kabinetu, že zákon přijal a připomněl, že obdobná norma platí ve 13 zemích, řeší majetkoprávní vztahy partnerů a rozhodně nepotvrzuje adopci dětí homosexuálními partnery. Podporu zákonu vyjádřil na meetingu také zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gayové a lesbičky uspořádali na pražském náměstí Míru happening. Cílem bylo přesvědčit o potřebě registrovaného partnerství. Příslušný návrh zákona totiž v nejbližších dnech projedná poslanecká sněmovna. Podle vládního zmocněnce pro menšiny Jana Jařaba je Česko v tomto případě poměrně tolerantní. "Ještě je tam určitý rozdíl mezi tolerancí - tolerovat znamená snášet - a respektem A právě o ten druhý krok tady jde. Ten zákon by byl výrazu respektu a porozumění, nejenom té tolerance. Tolerance už tady obecně ve společnosti existuje."

Jiří Hromada z Gay iniciativy Radiožurnálu vysvětlil, proč na registrovaném partnerství trvají. "Existuje velká skupina lidí - gayů a lesbiček, jejichž partnerské svazky nejsou rovnoprávné s partnerským soužitím osob různého pohlaví, a proto ten vládní návrh naprosto odpovídá ústavní zásadě, ústavnímu nároku na rovnoprávnost. Je to dorovnání ze stavu -1 do 0. Nejsou to výhody, jde o dědictví, majetkoprávní záležitosti. Ale nejenom o ně. Především jde o to, že tento zákon stanoví povinnosti, jak se chovat k partnerovi, to znamená neopustit ho, starat se o něj, ve chvíli, kdy přijde o zaměstnání, kdy bude oslaben sociálně, kdy bude třeba nemocný."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme