Homosexuálové v Praze vysvětlovali své požadavky

Na 400 gayů, lesbiček a jejich příznivců přišlo odpoledne na pražské náměstí Míru vyjádřit podporu zákonu o partnerském soužití osob téhož pohlaví. Zákon schválila vláda, teď ho má projednat parlament. Šéf Gay iniciativy Jiří Hromada poděkoval kabinetu, že zákon přijal a připomněl, že obdobná norma platí ve 13 zemích, řeší majetkoprávní vztahy partnerů a rozhodně nepotvrzuje adopci dětí homosexuálními partnery. Podporu zákonu vyjádřil na meetingu také zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Jařab.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gayové a lesbičky uspořádali na pražském náměstí Míru happening. Cílem bylo přesvědčit o potřebě registrovaného partnerství. Příslušný návrh zákona totiž v nejbližších dnech projedná poslanecká sněmovna. Podle vládního zmocněnce pro menšiny Jana Jařaba je Česko v tomto případě poměrně tolerantní. "Ještě je tam určitý rozdíl mezi tolerancí - tolerovat znamená snášet - a respektem A právě o ten druhý krok tady jde. Ten zákon by byl výrazu respektu a porozumění, nejenom té tolerance. Tolerance už tady obecně ve společnosti existuje."

Jiří Hromada z Gay iniciativy Radiožurnálu vysvětlil, proč na registrovaném partnerství trvají. "Existuje velká skupina lidí - gayů a lesbiček, jejichž partnerské svazky nejsou rovnoprávné s partnerským soužitím osob různého pohlaví, a proto ten vládní návrh naprosto odpovídá ústavní zásadě, ústavnímu nároku na rovnoprávnost. Je to dorovnání ze stavu -1 do 0. Nejsou to výhody, jde o dědictví, majetkoprávní záležitosti. Ale nejenom o ně. Především jde o to, že tento zákon stanoví povinnosti, jak se chovat k partnerovi, to znamená neopustit ho, starat se o něj, ve chvíli, kdy přijde o zaměstnání, kdy bude oslaben sociálně, kdy bude třeba nemocný."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme