Horáček na vnitru zaregistroval kandidaturu na Hrad. Přinesl petici s 86 tisíci podpisy

Uchazeč o Hrad Michal Horáček ve středu na ministerstvu vnitra předal petici s 86 tisíci občanskými podpisy, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta. Ministerstvo nyní registruje celkem osm kandidátních listin.

Praha (Aktualizováno: 11:02 1. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Michal Horáček přichází v doprovodu manželky Michaely Horejší-Horáčkové (druhá zprava) 1předat na ministerstvo vnitra kandidátní listinu a petiční archy. | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Kandidaturu podnikatele a textaře Michala Horáčka oficiálně jako navrhující občan podala paralympionička Tereza Diepoldová. Tým prezidentského kandidáta podle Horáčka shromáždil celkem 115 tisíc podpisů, téměř 30 tisíc ale museli po kontrole odstranit, protože nesplňovaly zákonné podmínky.

Horáček bývá společně se současným prezidentem Milošem Zemanem a bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem označován za největšího favorita lednové volby. Všichni už dříve deklarovali, že mají dostatek občanských podpisů, tedy více než 50 tisíc.

Průzkum CVVM: téměř třetina Čechů by volila Zemana. Každý čtvrtý ale zatím neví, komu dát hlas

Číst článek

Ministerstvo vnitra dosud obdrželo celkem osm kandidátních listin, potvrdila serveru iROZHLAS.cz Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Ve čtyřech případech jde o kandidáty, jejichž kandidaturu navrhuje skupina poslanců. V jednom případě kandidáta navrhuje skupina senátorů. A Horáček má za sebou 50 tisíc podpisů občanů.

„Ve dvou případech jde ale o kandidáty, kteří zatím svoji kandidaturu nedoložili ani podporou zákonodárců ani peticí," uvedla Pěknicová. Jména vnitro s odkazem na ochranu osobních údajů zatím nezveřejňuje.

Minimálně poslaneckou nominaci si zajistili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.

Senátorské podpisy sehnal bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Zajistit si občanské i politické podpisy se snaží i lékař a aktivista Marek Hilšer, exposlanec Otto Chaloupka nebo bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl. O prezidentský úřad původně projevily zájem přes dvě desítky uchazečů.

Přihlášky do 7. listopadu

Do voleb se mohou přihlásit zájemci, kteří se prokážou 50 tisíc ověřenými podpisy občanů, deseti senátorů nebo 20 poslanců. Lhůta pro předložení přihlášek končí za týden, v úterý 7. listopadu.

Z parlamentních stran na rozdíl od minulých voleb v roce 2013 pravděpodobně svého kandidáta nepostaví žádná. Starostové a nezávislí v úterý vyzvali další strany, aby v kandidatuře podpořili Drahoše. Část ANO a ČSSD podporuje Zemana.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme