Horáček už nasbíral dost podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Drahoš a Zeman jsou v polovině

Boj o podpisy pod prezidentskou kandidaturu je v plném proudu. Zájemci o Hrad musí sehnat podpisy nejméně 50 tisíc občanů, případně mít podporu deseti senátorů či dvaceti poslanců. Textař Michal Horáček hlásí, že mu petiční archy podepsalo už 60 tisíc lidí. Akademik Jiří Drahoš jich má 25 tisíc a prezident Miloš Zeman nejméně 20 tisíc.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Textař a skladatel Michal Horáček | Foto: Filip Jandourek

Textař Michal Horáček chce pokořit rekord Miloše Zemana, který pro prezidentské volby v roce 2013 nasbíral 105 tisíc podpisů. „V současné době máme nejméně 60 tisíc, takových těch tvrdě spočítaných. Já jsem takový soutěživý typ, ale myslím si, že to má velkou cenu, lidé se emocionálně angažují a je to důležitý, rádi bychom ten rekord docílili," řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou na tom prezidentští kandidáti se sběrem podpisů? Poslechněte si v reportáži Václava Štefana.

Před pár dny vyrazili do ulic studenti, kteří nabízejí k podpisu petiční archy se jménem současné hlavy státy. Prezident Miloš Zeman ale řekl, že žádná čísla vyhlašovat nechce.

„Z naší strany je celá věc pouze na začátku. Pouze vás mohu ujistit, že až bude dosažena ona hranice 50 tisíc, že to nebudeme utajovat, to za prvé, a za druhé, že budeme pokračovat v tom sběru i po dosažení 50 tisíc, stejně tak, jako jsme to dělali před čtyřmi lety," vysvětluje Zeman.

Zemanovi se sběrem podpisů pomáhá spřízněná Strana práv občanů. Její předseda a senátor Jan Veleba odhaduje, že od poloviny května už nasbírala 20 tisíc podpisů.

Horáček předpokládá, že už má 50 tisíc podpisů pro kandidaturu

Číst článek

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš sází na síť dobrovolníků, kterých má zhruba 800. Od konce dubna mu zajistili 25 tisíc podpisů.

„Jsou to všechno lidé, kteří se nám přihlásili přes Facebook nebo e-mailem s tím, že by rádi spolupracovali při sběru podpisů. Jsou z celé republiky. Jsem přesvědčený o tom, že během léta budeme mít daleko víc podpisů než 50 tisíc. Ono to chce víc a my budeme pokračovat v tom sběru, i když dosáhneme 50 tisíc," vysvětluje.

Podpisy shání taky aktivista a lékař Marek Hilšer. V současnosti jich má přes 5000. Například bývalý šéf kanceláře Rusnokovy vlády Karel Štogl si ale shání podporu v Senátu. Radiožurnálu řekl, že mu podpis přislíbil dostatečný počet členů horní komory, tedy minimálně 10.

Senátoři podpoří mou prezidentskou kandidaturu, hlásí exšéf Rusnokova kabinetu. Stačí 10 podpisů

Číst článek

„Primárně se snažím oslovovat senátory sociální demokracie, kde jsem byl téměř 20 let členem a spoustu senátorů sociální demokracie znám osobně. Ale mám přísliby i senátního klubu KDU-ČSL a od několika nezávislých senátorů," řekl Štogl.

Kandidaturu na hrad už ohlásili mimo jiné taky zpěvačka a aktivistka Jana Yngland Hrušková a podnikatel Igor Sládek. Kandidátní listiny s podpisy musí zájemci o prezidentské křeslo doručit na ministerstvo vnitra v první polovině listopadu. Prezidentské volby budou příští rok v lednu.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme