Limuzínou až na inauguraci. Proč měli hlavní podezřelí z kauzy Bulovka VIP vstup na Hrad?

Podívejte se   


Ještě loni v létě tvrdil, že s řediteli špitálů nekamarádí. Letos v březnu však již podnikatel Tomáš Horáček přivezl dlouholetou manažerku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou na inauguraci prezidenta Miloše Zemana vlastní limuzínou. A to až téměř k Vladislavskému sálu – měl povolenku pro vjezd na druhé nádvoří Pražského hradu.

Bylo 8. března 2018, krátce před inaugurací podruhé zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Na nádvoří Pražského hradu se scházeli hosté. Většina z nich přicházela po svých, někteří měli ale zvláštní zacházení: jejich limuzíny měly povolení k vjezdu.

Mezi hosty se objevila i dvojice, která tehdy unikla širší pozornosti. Žena v hnědém kožichu a stříbrných střevících kráčela po boku mladého muže. Přivezla je černá limuzína s logem HTS Corporate Group na dveřích. Šlo o severočeského podnikatele Tomáše Horáčka a tehdy už odvolanou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Reportér serveru iROZHLAS.cz je tenkrát vyfotil, aniž věděl, o koho přesně jde. Ke tvářím s VIP propustkou se podařilo přiřadit jména až nyní – po policejním zátahu.

Proč zrovna oni dva získali volný průjezd až k sálu, není jasné. „Na inauguraci bylo několik stovek lidí. Já nevím, jestli jsem pozval paní Vrbovskou, nebo nepozval. Určitě byla v té době jako ředitelka pozvaná tak jako spousta jiných lidí,“ reagoval na otázku serveru iROZHLAS.cz hradní kancléř Vratislav Mynář. Na další dotazy už odmítl odpovědět.

Totiž, Vrbovská v tu dobu už určitě šéfkou státního špitálu nebyla. Skončila ve funkci 26. ledna, tedy o měsíc dříve. A co víc: ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nastínil „podezření na prorůstání určitých lobbistických skupin do zdravotnictví“, když její odvolání zdůvodňoval.

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček na fotografii z kina, kterou exředitelka Nemocnice Na Bulovce zveřejnila na svém facebookovém profilu letos v lednu | Zdroj: Facebook

Jak nyní iROZHLAS.cz vyčetl ze soudních dokumentů k aktuální kauze, policie považuje právě Horáčka za hlavu „klientelistické sítě“, která cizopasila nejen v Nemocnici Na Bulovce, ale i v Nemocnici Na Františku. Soud je nadto oba - Horáčka i Vrbovskou - poslal do vazební věznice. Před časem se ale tvářili, že se takřka neznají. „To je naprostý nesmysl. Nemám s řediteli žádné osobní vztahy,“ opáčil Horáček loni v létě na dotaz Mf Dnes, zda má s vedením Nemocnice Na Bulovce nadstandardní, osobní vztahy.

Snímky z prezidentské inaugurace přitom nejsou jediné, které dokládají, že Horáček a Vrbovská se potkávali nejen při výběrových řízeních. Ještě v den zátahu bylo možné na jejím facebookovém profilu dohledat jejich společnou fotku z kina. Ředitelka to už dřív vysvětlovala tím, že se na premiéře pohádky Čertoviny s Horáčkem náhodou potkala.

Bývalá šéfka Bulovky Vrbovská, která působila i v Asociaci nemocnic, byla zvána na Hrad opakovaně. Loni letěla se Zemanem na návštěvu Ruska, objevila se i mezi VIP hosty, kteří s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem slavili jeho 50. narozeniny v Jižních zahradách Pražského hradu.

Andrea Vrbovská

Někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská skončila ve funkci s podezřením, že měla příliš blízko k lobbistům. Ve čtvrtek u ní zasahovali policisté.
Kdo je Andrea Vrbovská čtěte zde

Tomáš Horáček

Je ústřední postavou rozsáhlého policejního zásahu v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce. Vlastní síť firem (např. První chráněná dílna), která dodávala materiál do zdravotnických zařízení. Je známý jako „velrybář“, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD.
Kdo je Tomáš Horáček čtěte zde

Radek Kedroň a Ondřej Golis