Horké počasí si v Česku zřejmě vyžádalo první oběť

Záchranné služby hlásí při současných tropických teplotách nárůst kolapsů a případů dušnosti. Počasí si zřejmě také vyžádalo první oběť. V Radouši na Berounsku zemřel 72letý muž. Pracoval na rozpálené střeše a podle lékaře asi dostal v horku infarkt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka | Foto: Marián Vojtek

Například ve Středočeském kraji tvoří podle mluvčí záchranné služby Terezy Janečkové výjezdy sanitek kvůli kolapsům z horka celkem 70 procent všech zásahů.

Dvaasedmdesátiletý muž v Radouši se rozhodl pracovat na střeše, kde chtěl přitloukat tašky. Po několika minutách se ale v bezvědomí svezl ze střechy dolů. Protože neutrpěl žádné zranění, které by úmrtí způsobilo, přivolaný lékař se domnívá, že smrt zavinila práce na prosluněné střeše, uvedla mluvčí.

Dehydratace dnes přivodila kolaps například 74letému muži, který stál frontu v kladenské Poštovní spořitelně. Na Rakovnicku zkolabovala ze stejných příčin před vlastním domem 92letá žena. Na Kolínsko upadl do bezvědomí 74letý muž, neměl srdeční akci a nedýchal. Záchranáři ho oživili a převezli do nemocnice.

Vedra naplno zasáhla také českou metropoli. Záchranáři do odpoledne rozvezli do pražských nemocnic již 13 lidí, kterým horko přivodilo kolaps, deset pacientů s dušností, osm s poruchou srdečního rytmu, devět s dalšími srdečními slabostmi a jednoho člověka s akutním infarktem myokardu.

Vedrem jsou podle zdravotníků ohroženi především kardiaci a astmatici, kteří trpí dechovými obtížemi a u kterých může nastat srdeční selhání. V krajních případech jim hrozí až šokové stavy. Horka jsou nebezpečná také pro malé děti a staré lidi. Obě skupiny totiž postrádají správně fungující takzvaný termoregulační systém, který řídí tělesnou teplotu.

Prevence je přitom podle lékařů jednoduchá, stačí dostatečně pít. Dospělý člověk by měl v takto teplých dnech vypít 2,5 až tři litry tekutin denně. Lidé by se měli také vyvarovat alkoholu, který v kombinaci s teplým počasím může zhoršit zdravotní stav.

Martin Hromádka, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme