Horké počasí zaměstnává zdravotníky

Horké počasí působilo v sobotu potíže kardiakům, lidem s vysokým krevním tlakem a astmatikům, kolabovaly i děti. Ve většině krajů vyjížděli záchranáři k pacientům častěji než obvykle. Téměř o třetinu stoupl počet výjezdů pražské záchranky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ochrana před vedrem

ochrana před vedrem | Zdroj: ČTK

Na Olomoucku zasahovali záchranáři dokonce u čtyřletého dítěte. Možnou příčinou je úžeh, dívka byla delší dobu na slunci. V nemocnicích Brna zaznamenali až dvojnásobný nárůst pacientů s kolapsovými stavy a srdečními problémy.

Zvýšený výjezd záchranné služby hlásí i ostatní kraje republiky. Podle lékařů by lidé měli ve vedrech dostatečně pít, nenamáhat se a vyhýbat se dlouhému pobytu na přímém slunci. Vedro nesvědčí ani malým dětem, miminka do šesti měsíců na slunce nepatří vůbec.

Hlavní hygienik ČR doporučuje zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů, u dětí do 20 kilogramů na 1,5 až dva litry denně, u dospělých až 3 litry denně. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením teploty, nepobývat na přímém slunci v poledne, nenechávat děti v autech na parkovištích nebo v kočárku na přímém slunci. Lidé s chronickým zánětem dýchacích cest a onemocněním srdce a cév by měli omezit vycházky zejména v poledních a odpoledních hodinách, větrat by se mělo spíše ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Teplotní rekord v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích v sobotu padl teplotní rekord. Meteorologové tam naměřili 30,9 stupně Celsia. V pražském Klementinu rovných 30 stupňů Celsia. V Praze bylo 28. května podle internetových stránek meteorologů nejtepleji v roce 1892, kdy v Klementinu naměřili 31,6 stupně. Naopak nejchladnější byl tento den před 147 lety byly necelé 4 stupně.

Teplo a slunečno lákalo ke koupání. Na mnohým místech Česka se poprvé v roce otevírala koupaliště. Například na Máchově jezeře na Českolipsku byla voda teplejší než v létě. V obležení dnes ale byly i vodní plochy ve stotisícovém Liberci a Jablonci nad Nisou.

Na kontroly kvality vody v přehradách, pískovnách a dalších nádržích se vydali moravskoslezští hygienici. Na severní Moravě a ve Slezsku je takových míst třicet - od Žermanické a Těrlické přehrady až po nádrž Slezská Harta. Kontroly budou hygienici opakovat vždy jednou za dva týdny.

Předpověď počasí na následující dny naleznete ZDE.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme