Šortkové týdny v bankách. Firmy v horku umožňují nosit neformální oblečení i pracovat z domova

Řada zaměstnanců finančních ústavů může při současné vlně veder pracovat z domova, mnozí z nich však naopak chtějí přes den více využívat klimatizovaných kanceláří. Některé banky a pojišťovny upravují i pravidla pro oblečení pracovníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

„Kanceláře typu 'open space' jsou děleny do menších sekcí. V každé sekci si zaměstnanci mohou klimatizaci vypínat a zapínat, aby pro ně byly pracovní podmínky co nejpříjemnější. Rovněž barely s vodou jsou standardní součástí vybavení,“ řekla ve středu mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Spíš na 'šviháka lázeňského'

Možnost práce z domova je podle ní sice již standardním benefitem, ale nyní přijde mnoha kolegům přesto vhod. „Pracovat z domova mohou například i operátoři call centra, což není na trhu obvyklé,“ dodala.

„Všechno, co mohou naši lidé vytvořit z kanceláře, dokážou vytvořit odkudkoliv, kde se připojí k internetu. Mohou tak pracovat například z domova a nemusí v panujícím počasí trávit čas v dopravních prostředcích při cestě na pracoviště a zpět,“ souhlasil personální ředitel skupiny AXA ČR a SR Libor Stodola.

Vlna veder v Evropě dopadá na všechny. Problémy mají ryby i jaderné elektrárny

Číst článek

Mluvčí Allianz Václav Bálek ovšem upozornil na to, že někteří zaměstnanci v těchto dnech dobrovolně ruší své plánované 'home office' a raději dojíždějí do kanceláří, neboť v jejich domovech je často nesnesitelné vedro.

„Pokud jde o oblečení, na chodbách teď zkrátka tolik nepotkáváme 'muže v černém', ale 'šviháky lázeňské', takzvaný dress code v souvislosti se rtutí v teploměru nikomu nepředepisujeme. Vychází z povahy práce, naplánovaných schůzek a zdravého rozumu,“ podotkl.

Také ČSOB při současných teplotách vychází zaměstnancům vstříc volnějším a vice neformálním oblečením. Hypoteční banka má pro tato období vyhlášené tradiční šortkové týdny, kdy mohou zaměstnanci chodit do práce v šortkách. „Na centrále máme stroj na točenou zmrzlinu a zajištěné letní obědy venku v údolí v Radlicích mimo budovu," poznamenal mluvčí skupiny Patrik Mádle.

Chladící se návštěvníci poboček

Česká spořitelna podle mluvčího Filipa Hrubého identifikuje větší počet klientů, kteří se do jejích poboček přichází ochladit. „V otázce pravidel oblékání jsme obecně liberální a pochopitelně respektujeme, když poradci na pobočkách přizpůsobí v rozumné míře své oblečení aktuální vlně veder,“ doplnil.

Zaměstnanci Komerční banky volí své oblečení podle druhu vykonávané pozice, vztahu ke klientům, důležitosti jednání či společenské akce, ročního období a zdravotních dispozic. V létě jsou přípustné boty s odhalenou špičkou, ne však otevřené sandály nebo sportovní boty. Pro muže jsou vhodné jednobarevné kalhoty, sako a košile s dlouhým rukávem. V letních dnech je také možné zvolit košili s krátkým rukávem, a to bez kravaty a saka, uvedl mluvčí banky Michal Teubner.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme