‚Pak výbuch a už se všude kouřilo.‘ Svědectví naznačují, že zámek v Maršově mohl někdo zapálit úmyslně

Požár zničil původně barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku. Oheň zpustošil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro budovy. Vyšetřovatel hasičů škodu předběžně odhadl na pět milionů korun. Likvidaci požáru hasiči ukončili v neděli v 17.35. Příčina požáru zatím není známa.

Horní Maršov (Trutnovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Horním Maršově na Trutnovsku hořel barokní zámek. Zůstaly jen zděné části | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Celá střecha až po stavbu je pryč. To, co nebylo zděné, je pryč. Jen z toho koukají komíny, střecha na celém zámku neexistuje,“ popsal neštěstí starosta Horního Maršova Pavel Mrázek.

Chátrající barokní zámek vzplál v neděli před 05.00, oheň hasiči dostali pod kontrolu po téměř pěti hodinách. Následně shořelé konstrukce začali rozebírat a dohašovat skrytá ohniska požáru. Při dohledávání ohnisek použili i termokameru. Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění.

Rozsáhlý požár zničil barokní zámek v Horním Maršově. Shořely střechy i věž

Číst článek

„Do pondělního rána na místě na dohled nad požářištěm zůstane místní jednotka hasičů z Horního Maršova,“ uvedla mluvčí hasičů Martiny Götzové. Výše škody bude podle ní zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku.

Na místo se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. Podle policie se budou prověřovat všechny varianty, jako jsou nešťastná náhoda, technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení.

Server Novinky.cz uvedl, že dvojice svědků z okolních domů údajně slyšela nezávisle na sobě pískot gum auta a následný výbuch. „Vzduch prý prosytil zápach benzinu a záhy zámek zachvátily plameny,“ uvedl server.

Podle Českého rozhlasu Hradec Králové mají policisté k dispozici svědectví pana Stanislava, který požár ráno ohlásil: „Slyšel jsem nějaký šramot v parku a potom něco ve smyslu – a je to. Slyšel jsem bouchnout dveře. Pak nějaký výbuch asi za čtvrt hodiny a už se tady všude kouřilo.“

‚Hodně lidí mělo k zámku citový vztah‘

Obec areál parku zámku v minulosti občas využívala k pořádání dětských dnů či kulturních akcí. „Je zde smutek, hodně lidí mělo k zámku citový vztah. Na druhou stranu doufáme, že s tím už (majitelé) začnou něco dělat. To ale ukáže čas,“ řekl starosta Mrázek.

V poslední době se podle něj objevovaly náznaky, že by se mohl objevit vážný zájemce o koupi. „S případným novým majitelem byla obec připravena spolupracovat,“ dodal starosta.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

ČTK, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme