Rozsáhlý požár zničil barokní zámek v Horním Maršově. Shořely střechy i věž

Škoda na požárem zničeném zámku v Horním Maršově činí podle předběžného odhadu hasičů asi pět milionů korun. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. „Výše škody bude zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku,“ řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Příčina požáru zatím není známa.

Horní Maršov (Aktualizováno: 14:09 19. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek vzplál v neděli před 05.00, oheň hasiči dostali pod kontrolu po asi téměř pěti hodinách. Následně hasiči začali rozebírat shořelé konstrukce a dohašovat skrytá ohniska požáru.

Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Jeden hasič skončil v péči zdravotníků kvůli celkovému vyčerpání. Oheň hasilo kolem 80 hasičů z osmi jednotek.

Na místo požáru se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. Podle policie se budou prověřovat všechny varianty jako jsou nešťastná náhoda, technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení.

Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací z webu best-reality.cz nabízen na prodej za 14,5 milionu korun. „Od dubna roku 1994 není objekt nijak využívaný a jeho stavebně technický stav je zhoršený,“ uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

ČTK, PLE Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme