Lidé rodinám po mrtvých hornících přispěli už přes 3,5 milionu korun. A posílají podporu dál

Rodinám po 13 hornících, kteří přišli o život minulý čtvrtek po výbuchu metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, lidé poslali už více než 3,5 milionu korun. Ještě ve středu bylo na účtech asi 740 tisíc korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, peníze přerozdělí mezi sirotky. Druhé konto zřídila Nadace OKD, peníze ze sbírky pomohou všem rodinám pozůstalých bez ohledu na to, zda v nich jsou děti.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé zapalují svíčky před dolem ČSM Stonava

Lidé zapalují svíčky před dolem ČSM Stonava | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Částky na účtech obou sbírek ve čtvrtek výrazně vzrostly, když se na konta po svátcích začaly připisovat i platby z jiných bank. Peníze navíc lidé stále posílají, řekly zástupkyně obou organizací. Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu.

Spolek Svatá Barbora na svém účtu ve čtvrtek dopoledne evidoval přes 2,6 milionu korun. Podle předsedkyně výboru spolku Moniky Němcové se navíc stav neustále mění. Lidé pořád posílají další peníze. „Pro nás je to obrovské překvapení. Jsme nesmírně šťastní a asi to svědčí o té naší společnosti, že není lhostejná,“ podotkla Němcová.

‚Každý má strach, je to těžké.‘ Horníci se poprvé po tragédii vracejí do Dolu ČSM

Číst článek

Peníze pro sirotky mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. Finance budou směřovat pouze sirotkům. Jejich přesný počet se spolek stále snaží zjistit.

„Opravdu momentálně přesný počet dětí nevíme. Bude to muset vykomunikovat dodavatelská firma Alpex, s níž jsme v kontaktu. Víme, že těch dětí je mezi deseti až 15,“ uvedla Němcová. Předpokládá, že sbírka by mohla fungovat zhruba do poloviny ledna, kdy už by mohl být znám i přesný počet dětí, mezi něž se peníze rozdělí. „Suma, která přijde, bude přesně rozdělena mezi sirotky. Těch dárců jsou zatím zhruba dva tisíce. Nejvyšší položky jsou 50 tisíc korun,“ doplnila Němcová. Nejčastěji lidé posílají tisícikorunu.

Důlních havárií je v Česku méně než v jiných oblastech. Výbuch metanu může způsobit jedna jiskra

Číst článek

Nadace OKD

Druhý účet, na který zatím dorazilo přes 905 tisíc korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. Celkový výtěžek bude podle ředitelky nadace Karolíny Preisingerové stejným dílem rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever, a to bez ohledu na to, zda jsou v nich děti. Číslo účtu je 342342342/0800. I na tento účet lze stále posílat peníze.

V severní lokalitě Dolu ČSM byla ve čtvrtek obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů. Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme