Horníci se chystají do Prahy. Chtějí protestovat proti novele horního zákona

Téměř 1500 horníků ze severu Čech se dnes chystá demonstrovat před Úřadem vlády. Z Mostu vyjede směrem na Prahu celkem 32 autobusů. Horníkům vadí, že ve hnědouhelných dolech klesá zaměstnanost a že ještě nejsou prolomeny limity těžby uhlí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí (ilustr. foto)

Těžba uhlí (ilustr. foto) | Foto: František Tichý

Odboráři společnosti Czech Coal, která těží hnědé uhlí na Mostecku, jsou přesvědčeni o tom, že pokud vláda prolomení limitů nezajistí, bude mít na svědomí další tisíce nezaměstnaných na severozápadě Čech.

Horníkům také vadí senátem schválená novela horního zákona, která má zrušit vyvlastňování pozemků kvůli těžbě. Novela teď čeká na podpis prezidenta.

Nový zákon by mohl znamenat také to, že se Czech Coalu výrazně ztíží pokračování těžby na dole Československé armády u Litvínova. Horníky ze severu Čech přijedou do Prahy podpořit také jejich kolegové z Ostravska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech demonstrace mluvil na Radiožurnálu odborový předák společnosti Czech Coal Jaromír Franta

„Máme podporu kolegů z Ostravy, z naftových dolů, takže účastníků demonstrace bude víc, asi 2000,“ říká odborový předák společnosti Czech Coal Jaromír Franta. Podle něj do roku 2020 přijde kvůli novele horního zákona o práci až 8000 lidí.

„Horním zákonem si stát bere možnost dostat se k nerostnému bohatství. Stačí jeden spekulant nebo ekoterorista, který si postaví hlavu a strategické zásoby uhlí přijdou vniveč. Mám pochopení pro lidi, kteří by kvůli těžbě přišli o svůj domov. Sám jsem se kvůli těžbě uhlí dvakrát stěhoval, takže vím, co prožívají. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že nabídka je velice solidní a dá se o ní ještě diskutovat,“ dodává Franta.

„Nezaměstnanost se zvyšuje v celé republice. My tady v Karviné máme jednu z nejbohatších firem v zemi, kterou OKD je. Vůbec ale nepociťujeme, že tady taková firma je. Jsme město s největší nezaměstnaností, s nejhorším podnikatelským prostředím, s nejhorším životním prostředím, s nejvyšší kriminalitou. Ptáme se proto, co našemu městu přináší těžba uhlí,“ uvádí Monika Heisigová ze sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem a doplňuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech obyvatel Karviné s těžbou uhlí mluvila na Radiožurnálu Monika Heisigová ze sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem

„Myslím si, že kdybychom neměli nálepku hornického města, byly by brány města otevřeny pro další investory, kteří by nové pracovní místa do města přinesli.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu - slovy svého šéfa Martina Kuby z ODS, chce omezit nátlak firem na majitele nemovitostí v těžařských oblastech. „Aby byl vyvážen v prostředí, kde se těží, vliv státu a aby tam nebyli lidé vystaveni pouze komunikaci se soukromou společností,“ řekl Kuba.

Sociální demokrat a senátor Jiří Bis tvrdí, že tato novela může mít pro ekonomiku katastrofální důsledky. „Zrušení možnosti vyvlastnění v horním zákoně dává každému jednotlivci - vlastníku sebemenšího pozemku, spekulantovi, ekologickým aktivitám - možnost zastavit těžbu vyhrazeného nerostu. V době krize, se domnívám, že je takovýto zákon přímo pobídkou, aby krize byla hlubší,“ podotkl Bis.

Václava Marešová, Jan Beneš, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme