Horníci společnosti OKD rozhodují o stávce, hlasovat mohou čtyři dny

Víc než rok se odbory a vedení těžební společnosti OKD dohadují o platech a nové kolektivní smlouvě do roku 2018. Více než rok odmítají jeden návrh za druhým, a dokonce nepomohl ani zprostředkovatel. Teď berou osud šachet do rukou samotní horníci a ode dneška až do čtvrtka budou hlasovat o tom, jestli chtějí stávkovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uranový důl Rožná I na Vysočině - horník na dobývce v hloubce přes 1000 metrů

Uranový důl Rožná I na Vysočině - horník na dobývce v hloubce přes 1000 metrů | Foto: Daniel Burda

Největší překážkou dohody jsou příplatky na dovolenou a Vánoce, které tvořily asi deset procent mzdy, vysvětluje předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Vedení OKD je teď chce nahradit podílem na hospodářských výsledcích.

Odměny pro horníky by tak závisely na tom, jak se bude společnosti dařit. „Pokud bude zisk na úrovni zhruba 900 milionů za rok 2014, pak by výdělky byly srovnatelné, pokud bude nižší, tak to samozřejmě bude problémové, může to jít až do zhruba minus pěti procent,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O referendu mluvil předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík

Odbory tento týden s vedením společnosti jednat nebudou, počkají na výsledek hlasování. Pytlík si netroufá odhadnout, jestli horníci stávku nakonec podpoří:

„Otázkou je, do jaké míry se podařilo dohodnout poslední návrh, který zaměstnavatel předložil. Je to na osobním rozhodnutí. Vyjednavači slíbili, že tento poslední návrh, který vzejde, předají zaměstnancům, a ti se rozhodnou.“

Na dolech se hlasuje jako na běžícím pásu. Po předčasných volbách do parlamentu je teď na řadě takzvané hornické referendum. Úsměvy tentokrát asi vidět nebudou. Mezi havíři sice panuje velká odhodlanost, ale zároveň mají strach o práci.

Horník: Jsme přitlačeni ke zdi

„V podstatě už není kam couvnout. My už jsme jako horníci připravení jít do stávky, jsme přitlačeni ke zdi a není kam,“ říká horník David, který je na dole Paskov 16 let a chce bojovat za svůj plat.

Odhodlanost ale neprojevují všichni stejnou. Co když stávka a protesty zničí pracovní místa a třeba i celou firmu, naznačuje obavy další horník ze šachty ve Staříči. „Kdyby ta o tu práci přišli a nemohli sehnat novou, kde by skončili?“ ptá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horníci na dolech společnosti OKD rozhodují o stávce. Natáčel tam reportér Martin Knitl

Pokusů o kompromis už jsme viděli spoustu a teď musí říci své slovo všichni na šachtách, myslí si Jiří Zátopek, jeden z hornických odborových předáků. Každý podle něj musí zvážit, jakou cenu má pro něj jistota práce a rok trvající boj třeba za příplatky na Vánoce a dovolenou.

„Oni sami si rozhodnout, jestli si platy zchudnou úplně. Pak už ale nemá cenu v hornictví dělat, protože pak už podobný výdělek najdu i na povrchu,“ tvrdí Zátopek.

Vedení OKD stále doufá, že se rozumná dohoda najde a s ní i podpisy pod nutnou kolektivní smlouvou. Výsledky hornického referenda budou známé v pátek.

„V souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání se musí zúčastnit víc než padesát procent zaměstnanců. Pokud se jedná o vyhlášení stávky, tak pro stávku musí být z této účasti víc než dvě třetiny,“ uzavírá Pytlík.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Knitl, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme