Hornorakouská vláda tvrdí, že Česko neplní dohody o Temelínu

Temelín je stále trnem v oku rakouským aktivistům. Hornorakouská vláda si nechala vypracovat právní posudek plnění dohod z Melku, které se týkají jihočeské jaderné elektrárny. Podle něj Česká republika dohodu neplní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Podle dokumentu Česká republika porušila dohodu tím, že jadernou elektrárnu uvedla do provozu, aniž by odstranila některé technické nedostatky na tlakové nádobě reaktoru a potrubí.

Proto podle hornorakouského vládního pověřence pro jadernou energii Radka Pavlovce vláda jeho země nyní vyvíjí tlak na centrální rakouské orgány, aby zjednaly nápravu. "Rakouská strana musí přistoupit na nejvyšší úrovni k jednání s Českou republikou a tyto nedostatky reklamovat," uvedl Pavlovec.

Naopak společnost ČEZ, která je provozovatelem temelínské elektrárny, považuje posudek hornorakouské vlády za účelový. "ČEZ plni beze zbytku všechny závazky, které vyplývají z dohody z Melku. Jediný problém je v jejich objektivním výkladu," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Takzvaný melkský proces řešil vztahy Česka a Rakouska kolem bezpečnostních a ekologických otázek elektrárny. Byl vyvolán rakouskými protesty proti Temelínu, které zesílily po zkušebním spuštění elektrárny v roce 2000.

Rakouský parlament tehdy vyzval vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika v rámci vyjednávání vstupu Česka do EU, dokud se neprokáže, že Temelín odpovídá bezpečnostním a ekologickým standardům evropské úrovně.

Dohodu obě strany uzavřely koncem roku 2001 a Česko se zavázalo prověřit bezpečnost několika uzlů elektrárny, poskytovat neprodleně veškeré informace o provozu a umožnit monitorování okolí elektrárny. Rakousko naopak slíbilo, že přestane blokovat uzavření kapitoly energetika a zabrání dalším blokádám hranic.

Martin Hromádka, Filip Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme