Hornorakouská vláda tvrdí, že Česko neplní dohody o Temelínu

Temelín je stále trnem v oku rakouským aktivistům. Hornorakouská vláda si nechala vypracovat právní posudek plnění dohod z Melku, které se týkají jihočeské jaderné elektrárny. Podle něj Česká republika dohodu neplní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Podle dokumentu Česká republika porušila dohodu tím, že jadernou elektrárnu uvedla do provozu, aniž by odstranila některé technické nedostatky na tlakové nádobě reaktoru a potrubí.

Proto podle hornorakouského vládního pověřence pro jadernou energii Radka Pavlovce vláda jeho země nyní vyvíjí tlak na centrální rakouské orgány, aby zjednaly nápravu. "Rakouská strana musí přistoupit na nejvyšší úrovni k jednání s Českou republikou a tyto nedostatky reklamovat," uvedl Pavlovec.

Naopak společnost ČEZ, která je provozovatelem temelínské elektrárny, považuje posudek hornorakouské vlády za účelový. "ČEZ plni beze zbytku všechny závazky, které vyplývají z dohody z Melku. Jediný problém je v jejich objektivním výkladu," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Takzvaný melkský proces řešil vztahy Česka a Rakouska kolem bezpečnostních a ekologických otázek elektrárny. Byl vyvolán rakouskými protesty proti Temelínu, které zesílily po zkušebním spuštění elektrárny v roce 2000.

Rakouský parlament tehdy vyzval vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika v rámci vyjednávání vstupu Česka do EU, dokud se neprokáže, že Temelín odpovídá bezpečnostním a ekologickým standardům evropské úrovně.

Dohodu obě strany uzavřely koncem roku 2001 a Česko se zavázalo prověřit bezpečnost několika uzlů elektrárny, poskytovat neprodleně veškeré informace o provozu a umožnit monitorování okolí elektrárny. Rakousko naopak slíbilo, že přestane blokovat uzavření kapitoly energetika a zabrání dalším blokádám hranic.

Martin Hromádka, Filip Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme