Horozlezec si po pádu ze skály u Rabštejna těžce poranil záda. Do nemocnice ho převezl vrtulník

Záchranáři zasahovali v sobotu u skály v oblasti Rabštejna na Šumpersku, kde z výšky přibližně šesti metrů spadl horolezec a přivodil si vážná zranění zad. Raněného převezl do nemocnice vrtulník. Zásah komplikoval i nepřístupný terén. V tiskové zprávě to uvedla Horská služba Jeseníky.

Šumperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah u zraněného horolezce záchranářům komplikoval nepřístupný terén | Zdroj: Horská služba Jeseník

Horskou službu zavolali přátelé zraněného muže. Podle záchranářů bylo již na místě podezření na poranění páteře. „Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z Horské služby Šumava na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl člen horské služby Jeseníky Jan Sázel.

Ošetření i následný převoz komplikovat náročný terén skal. „Museli jsme ho nést na nosítkách a já děkuji všem, kdo nám pomohli. Už cestou se k nám připojil lékař Zdravotnické záchranné služby a podal pacientovi tišící léky. Na nosítkách jsme jej nakonec přenesli až k sanitce a čekajícímu vrtulníku. Ten pak muže převezl k dalšímu ošetření do nemocnice,“ doplnil Sázel.

Horská služba v tiskové zprávě zároveň varuje méně zkušené horolezce, aby nepřeceňovali ve skalách své síly a dbali především na správné techniky, jištění a další bezpečnostní opatření.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme