Vláda požádá o prověření konkurzu H-Systemu. ‚Ten příběh je šokující,‘ řekl Babiš

Vláda požádá o prověření konkurzu H-Systemu. Po nedělní schůzce se zástupci družstva Svatopluk v Horoměřicích u Prahy to řekl premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Ten chce bývalé klienty zkrachovalého H-Systemu podpořit. Zároveň ale uvedl, že musí ctít rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle verdiktu se musí obyvatelé domů vystěhovat do 23. srpna.

Horoměřice (Aktualizováno: 22:00 29. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případem H-Systemu se podle premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO bude zabývat vláda | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Ten příběh je šokující. Co se tady událo za těch 20 let, to vyvádění majetků za mizivé ceny. My určitě jako vláda se tím budeme zabývat a požádáme příslušené složky o prověření těch věcí,“ řekl Babiš.

‚Máme nárok z toho udělat soukromou zónu.‘ Klienti H-Systemu symbolicky postavili před své domy závoru

Číst článek

Bývalí klienti společnosti H-System musejí podle verdiktu Nejvyššího soudu (NS) z úterý vyklidit do měsíce byty v osmi domech v Horoměřicích. S tím ostře nesouhlasí. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné.

Babiš jako moderátor

V pondělí se uskuteční schůzka mezi zástupci družstva a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které se zúčastní také Babiš jako moderátor. Ten před jednáním novinářům řekl, že ho zajímají názory lidí.

Martin Junek, který vystupuje jako mluvčí družstva, v neděli řekl, že na schůzku přijdou s nabídkou odkupu dotčených domů za 10,5 milionu korun. Družstvo v neděli vydalo prohlášení, že mu vždy šlo o ochranu investic klientů.

Na začátku jednání Junek uvedl, že podle právníků družstva byl rozsudek NS nečekaný a nestandardní. Soud jej prý poslal do datových schránek advokátů teprve v pondělí, členové družstva se tak o celé situaci dozvěděli až z médií.

Premiér si před jednáním sedl mezi místní, zástupci družstva ho oficiálně nepozdravili. Řekl, že v Horoměřicích má známé, a dorazil na pozvání. V průběhu jednání si dělal poznámky z proslovů. Zástupci družstva poděkovali za zájem a podporu médiím i politikům.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli večer dorazil na setkání bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu | Foto: Krumphanzl Michal | Zdroj: ČTK

Dorazil i Čunek

Po Babišovi dorazil do Horoměřic také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Politici po rozhodnutí Nejvyššího soudu začali ohlašovat, že se nedělní schůze zúčastní. O účasti uvažoval i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), nakonec se ale omluvil, řekl Junek.

Další část schůze se věnovala historii kauzy. Členové družstva zdůraznili, že za své domy nabízeli Monsportovi 10,5 milionu korun, ten to odmítl jako nedostatečné. Jen o zhruba tři roky později se ale v konkurzu prodal téměř třikrát větší pozemek za cenu 12,5 milionu korun.

Větší pozemek navíc nebyl zatížen právními vadami a rozestavěnými stavbami. Družstvo také uvedlo, že před zahájením dostavby byly rozestavěné stavby řádně zadokumentovány a družstvo počítalo s tím, že cenu rozestavěných objektů zaplatí konkurznímu správci, aby byli uspokojeni i další poškození. Dokumentace se prý ale ztratila na policii.

Kauza H-System

  • Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.
  • Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport je ale později vyzval, aby nemovitosti vyklidili a umožnili prodej.
  • Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS nyní dospěl k opačnému závěru.

aku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme