Horská služba varuje před túrami po beskydských hřebenech. Pocitová teplota klesne až k minus třiceti

Beskydská horská služba nedoporučuje v nejbližších dnech hřebenové túry. Kvůli mrazu a silnému nárazovému větru v horách extrémně klesá pocitová teplota. Dosahuje i minus 30 stupňů Celsia. Ve čtvrtek to řekl dispečer beskydských horských záchranářů Pavel Masopust.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole se zvoničkou, které skrývá další část hasícího systému. Pod nyní zasněženým povrchem se skrývá deset metrů hluboká nádrž, ve které je stále 250 kubíků vody. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Upozornění podle něj platí až do odvolání, tedy dokud se situace neuklidní. V horách se teploty pohybují okolo minus 13 stupňů Celsia. „Vinou větru je ale pocitová teplota výrazně nižší. Například nyní na Lysé hoře je kolem minus 30 stupňů,“ řekl Masopust.

Doplnil, že na hřebenech se navíc mohou kvůli větru tvořit i závěje. „Při pohybu v horském terénu je třeba se dobře chránit proti těmto jevům. V souvislosti s těmito jevy nedoporučujeme hřebenové túry,“ uvedl.

Podmínky pro běžkaře během víkendu asi nebudou ideální. V Beskydech sněžilo v noci na čtvrtek a sněžení se očekává i v pátek. Je proto otázkou, jak kvalitně budou běžecké stopy připravené. Upravují se ale na většině míst, která běžkaři vyhledávají. „Upravovala se například trasa Kohůtka – Kasárna. I na Pustevnách či v okolí Bílé,“ řekl Masopust.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme