Horská služba nabádá k opatrnosti. Na běžkách i na sjezdovkách

Horská střediska odpočítávají poslední hodiny do začátku zimní sezóny. Na řadě míst po celé republice se už zítra spustí vleky. Lyžovat se ale na českých horách začíná hlavně díky technickému sněhu. Toho přírodního je stále jen několik centimetrů. To přináší riziko hlavně mimo upravené tratě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanová dráha

Lanová dráha | Foto: Lipno Servis

Horská služba proto upozorňuje běžkaře například v Krkonoších. "Po cestách, které jsou kryty asfaltem, lze na běžkách jezdit. Pokud vím, tak se dá jezdit v omezené míře i na běžeckých tratích na Mísečkách," říká náčelník záchranářů Adolf Klepš.

Klepš nicméně nedoporučuje přechody přes hřebeny na lyžích. "Sněhová pokrývka není natolik vysoká, aby přikryla terénní nerovnosti, které na těchto cestách jsou. Zejména při sjezdech by mohlo docházet k úrazům," upozorňuje.

Opatrní by ale měli být i lyžaři. Vyjetí mimo sjezdovku může znamenat nebezpečí i pro ně. "V lese v přilehlých prostorách i ve výškách nad tisíc metrů je sněhová pokrývka maximálně okolo patnácti až dvaceti centimetrů. Terénní nerovnosti jsou sice přikryté, ale když tam vjedete na lyžích, tak může dojít k velmi těžkým úrazům," uzavírá Klepš.

Horská služba bude v letošním roce sloužit hned na několika stanicích. O zdraví a bezpečnost turistů se bude starat celkem pětatřicet záchranářů.

Martin Pařízek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme