Horská služba potřebuje výjimku pro vstup do chráněných oblastí

Horská služba by do několika týdnů mohla získat výjimku ze zákona. Ta má umožnit záchranářům vstupovat v nejpřísněji chráněných oblastech i mimo značené cesty. Bez povolení tam horská služba může jen při zásahu. Nesmí tam ale trénovat nebo monitorovat laviny. Na to potřebuje od vlády výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba | Foto: Jan Rosenauer

Na problém upozornila Správa Krkonošského národního parku. Týká se to ale také Šumavy a některých dalších chráněných území "Jak jsou dnes nastaveny zákony, tak i Horská služba ČR by měla mít výjimku Vlády České republiky pro vstup do I. zóny při běžných monitorovacích akcích, při tréninku. Samozřejmě nehovoříme o záchranné akci, ta je mimo tuto skutečnost," vysvětlil mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Horská služba podle svého náčelníka Jiřího Brožka začala jednat. "Proběhla jednání přímo na Ministerstvu životního prostředí u pana ministra Ambrozka. Výsledek je ten, že ministerstvo udělá všechny potřebné kroky pro to, aby byl předložen materiál do vlády pro udělení vládní výjimky."

Náměstek ministra Ladislav Miko upřesnil, že výjimka bude pro určitá území, určené činnosti a vybrané záchranáře. "Jestliže bude napsáno, že to je pro pracovníky Horské služby profesionální nebo dobrovolné, tak je tím jasně definováno, koho se to týká."

Správa KRNAPu slibuje, že ještě několik týdnů do vyřízení výjimky bude horské záchranáře tolerovat.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme