Horská služba v Jeseníkách řešila v letní sezoně nejvíce úrazů v Česku. Nejčastěji se zraní cyklisté

Horská služba Jeseníky ošetřila od 1. května na 400 úrazů. V porovnání se statistikami kolegů z jiných hor je to zatím nejvíc z celého Česka. Na vině je podle záchranářů modernizace středisek a velká nabídka letních atrakcí, která láká do hor čím dál více lidí.

Jeseníky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od letošního května jeseničtí záchranáři vyjížděli ke stovkám případů | Foto: Andrea Švubová | Zdroj: Český rozhlas

Náčelník horské služby Jeseníky Michal Klimeš ukazuje na ošetřovně na Červenohorském sedle zdravotnický materiál, který má on a jeho kolegové při letních zásazích nejčastěji v rukou. 

„Nejvíc máme zraněných cyklistů. Pokud jsou to otřesy mozku nebo podezření na poranění páteře po pádu, používáme krční límec. Samozřejmě tady máme nějaké dlahy na znehybnění končetin, pokud je podezření na nějakou frakturu nebo pohmoždění. Dost často používáme u cyklistů nebo koloběžkářů takový kartáček s houbičkou,“ popisuje pro Český rozhlas Olomouc Klimeš. 

Přibližně 40 procent zraněných pak odváží sanitka. Kvůli velkému nárůstu počtu úrazů posílil Michal Klimeš i tým stálých záchranářů.  

Dlouhá zima, více lidí na svazích. Záchranáři v Jeseníkách ošetřili o 150 zraněných víc než před rokem

Číst článek

Zásahů je podle statistik zhruba dvakrát tolik, co před dvěma lety: „V posledních letech se hodně investovalo do rozvoje letních atrakcí ve střediscích, takže turisté začali Jeseníky více objevovat. A samozřejmě s nárůstem návštěvnosti jdou ruku v ruce i počty úrazů.“ 

Nejvíce práce měli letos přes prázdniny záchranáři v Dolní Moravě, Koutech nad Desnou a na Ovčárně pod Pradědem. Všude tam podle něj vzrostl počet zraněných na koloběžkách: „V předloňském roce sjezdy na koloběžkách teprve začaly, takže bylo pár úrazů za celou sezonu. V loňském a letošním roce můžu říct, že už to jsou desítky, možná i stovky.“ 

Záchranáři už se připravují na zimu 

Po prázdninách už nápor turistů polevil. S koncem léta se začínají horští záchranáři připravovat i na zimu. První ze série kurzů je čeká už příští týden, popisuje metodik za Jeseníky Jaroslav Komárek. „Příští týden odjíždíme na Milovy, půlka kolegů, a potom za oblast Jeseníků pořádáme každou středu metodické dny, kde opakujeme třeba evakuace z lanovky nebo techniku na skalách,“ uvedl Komárek. 

Součástí přípravy na zimu bude i pravidelná kontrola techniky či obměna zdravotnického materiálu na ošetřovnách. 

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme